Porsche LMP1 se vrací do nejvyšší třídy Le Mans 2014

Weissach se připravuje na opětovný vstup do vrcholné kategorie čtyřiadvacetihodinovky Le Mans, kde si to rozdá se sesterským Audi.

Bude to tak trochu hašteření dvou sourozenců na jednom písečku, nicméně o to zajímavější může tato bitva dvou velikánů spadajících pod křídla koncernu Volkswagen být. Jak se na příští společné klání PorscheAudi ve vytrvalostním závodu Le Mans 2014 dívají ve Wolfsburgu, opravdu netušíme, každopádně na dráze testovacího střediska sportovní divize ve Weissachu se poprvé ukázal zkušební prototyp nejvyšší kategorie LMP1 s logem Porsche na přídi.

Automobilka se pochopitelně nezapomněla pochlubit „špionážními“ fotografiemi kamuflovaného stroje, technika nicméně zůstala ukryta za maskováním i prozatím nepřekonatelnou hradbou mlčení. Tedy ne tak docela. Šéf výzkumného a vývojového oddělení Porsche Wolfgang Hatz poznamenal, že bylo jejich cílem „dosáhnout co nejvyšší účinnost bez kompromisů ve výkonech“. Příliš konkrétní to není, předpokládá se však, že novinka bude poháněná hybridní, benzín-elektrickou jednotkou.Myšlenku částečné elektrifikace nepřímo podporují také slova předsedy představenstva Porsche Matthiase Müllera. „Inženýři začínali s čistým listem papíru. Proto mohli do svého návrhu aplikovat spoustu nových technologií, ze kterých budou mít v budoucnosti prospěch i naši zákazníci,“ řekl Müller, což by v kontextu s nedávno zveřejněným záměrem montovat do každého silničního Porsche elektromotor (ano, do 911 také) dávalo smysl.

Za volant testovacího vozu se při jeho odhalení posadil německý závodník Timo Bernhard, který byl společně s Francouzem Romainem Dumasem potvrzen do role továrního pilota Porsche pro Le Mans 2014 i celého seriálu World Endurance Championship. Fritz Enzinger, ředitel projektu LMP1 při premiéře poznamenal, že jsou ve svém časovém plánu v mírném předstihu a automobilka tak bude mít více času na testy i finální dolaďování. Než ale vozy uvidíme v akci, čeká nás ještě Le Mans 2013, které se jede již o příštím víkendu.

12.6.2013 2:50| autor: Miro Mihálik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist