Porsche 918 Spyder má skla vyrobená v českých Chudeřicích

Zdánlivě malicherná informace, ale jen zdánlivě. Ve skutečnosti dokazuje zručnost našich výrobců a připomíná, jak složitá a komplexní zařízení auta jsou.

Českou stopu v Porsche 918 Spyder lze dohledat nejenom v „českém“ původu zakladatele automobilky, i když tento výrok může být kontroverzní, vzhledem k tomu, že se někteří občané Vratislavic nad Nisou „svého“ rodáka Ferdinanda Porsche vzdali pro jeho údajnou spolupráci s nacisty. Každopádně my neřešíme historické a politické souvislosti, nás zajímají auta jako taková a je důležité říct, že některé díly pro hybridní supersport od Porsche vznikly na našem území.

Konkrétně mluvíme o prosklení. Do supervýkonného vozu dodává extrémně lehké speciální zadní sklo ve tvaru trojúhelníku firma AGC Automotive, součást skupiny AGC, z Chudeřic. „Technické nároky na výrobu tohoto skla, přestože je malé, byly extrémně vysoké. Jde o relativně malou sérii skel, o to větší nároky ale u tohoto modelu určeného jen pro necelou tisícovku vyvolených kladla automobilka na preciznost zpracování,“ říká generální ředitel AGC Automotive Jiří Markuci.

AGC Automotive v Chudeřicích vedle zadního skla pro Porsche 918 Spyder finálně dokončuje také boční skla, která vyrábějí jiné závody skupiny AGC. Vzhledem k tomu, že jde o Porschehybridním motorem, musejí být veškeré komponenty extrémně lehké při zachování bezpečnosti a funkčnosti.

„Dodávaná skla jsou chemicky kalená, laminovaná a velmi slabá. Díky takto lehkým komponentům může vůz dosahovat velmi vysoké rychlosti při nízké spotřebě,“ doplnil Jiří Markuci. Skvělé, my za redakci Autowebu máme radost, že se „české ručičky“ opět dokázaly prosadit ve velkém světě, a že máme být právem, třeba kromě mediálně zbožňovaného hokeje, na co pyšní.

12.5.2014 2:00| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist