Poradna: Alkohol za volantem? Bez postihu, i když vám naměří víc než nula promile.

Podle našich zákonů platí nulová tolerance na alkohol, přesto ale můžete odjet od hlídky bez postihu s nenulovou hodnotou. A zkoušku můžete i odmítnou... Plus další dotazy z naší Poradny.

Alkohol za volantem
Dočetl jsem se,že pokud při dechové zkoušce je naměřeno do 0.2 promile je považováno měření za negativní. Domníval jsem se,že musí být 0.0 promile. pokud je nenulová hodnota hrozí postih. Je to tedy jinak?

JUDr. Beran: Stávající zařízení Policie ČR vyhodnotí jako nulovou hodnotu vše do, tuším, 0,24 promile.

. . .

Zastavení na přechodu při odbočení v křižovatce
1- je křižovatka ve tvaru kříže i více pruhů v jednom směru jízdy. Přede mnou vozidlo odbočující doleva dává přednost protijedoucím vozidlům. Já chci také odbočit do leva. Mohu zastavit za ním tak,že částí vozidla stojím na přechodu nebo ho dokonce celý blokuji a nebo musím zastavit před tím přechodem?
2 – Křižovatka ve tvaru T – ten samý případ.
3 – vjezd na kruhový objezd – to samé. Záleží na tom jestli je křižovatka řízena světly nebo ne ? Pokud je řízena světly tak chodci mají červenou v příčném směru, pokud není mohli by přecházet ale pokud bych stál vozidlem na přechodu, tak nemohou.

Dotaz s odpovědí najdete v naší poradně zde

. . .

Odmítnutí dechové zkoušky
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na hypotetickou situaci, kdy na místě policistovi odmítnu dýchnout na zjištění alkoholu, ale nechám si odebrat krev a výsledek bude negativní. Budu postižen za odmítnutí dechové zkoušky, když jsem si nechal odebrat krev? Nebavím se o odebrání řidičáku na místě.

JUDr. Beran: Ano, v takovém případě máte právo jít rovnou na krev – §16 zákona č. 379/2005 Sb.

. . .

Předjíždění na plné čáře

Dobrý den, pane doktore, rád bych se zeptal na téma Vámi již několikrát popisované. Předjel jsem částečně na plné čáře (značka ji nedoprovázela), policisté mě přistihli (ikdyž zřejmě bez záznamu, odkazovali se na svědectví řidiče autobusu), po krátké výměně názorů jsem dostal blokovou pokutu 500,-Kč. Na tom bloku je ale uveden paragraf 125c / 1f) 7. To by ale znamenalo výrazně horší postih vč. bodů. Nevíte, jak lze toto chápat?

Dotaz s odpovědí najdete v naší poradně zde

Přichycení kamery/gps v zimě

Dobrý den, používám ve služebním autě palubní kameru, na skle držela perfektně od jara až do začátku ledna. Teď ale upadla a nechce držet ani trochu, ani samotná přísavka bez kamery se na skle neudrží ani sekundu. Vyzkoušel jsem mnoho rad co jsem našel na googlu, např: důkladně jsem vyčistil a odmastil jak sklo tak přísavku, nic. Tak jsem zkusil naopak mastný povrch, taky nic.

Ani napaření a přichycení za tepla a následné zchlazení nepomohlo. Přísavka je nepoškozená, a na skle sedí (alespoň co se dá ověřit pouhým okem). Bojuji s tím již týden a jsem na pokraji šílenství. V zahraničí se na to dá koupit nějaký sprej, u nás jsem nic nenašel. Je nějaký způsob jak přísavku na skle v zimě udržet, a nebo si ji prostě můžu schovat na jaro? Děkuji

Richard Herbich: Dobrý den, v zimě mění materiál přísavky svou tuhost, pokud je teplota skla a přísavky příliš rozdílná, nedrží. Dalším problémem je kvalita/typ materiálu, ze kterého je vyrobena. Mělo by stačit přichycení, až bude teplota skla a přísavky stejná, pokud to nezabere, poohlédnuli bychom se po kvalitnějším držáku s měkčí směsí přísavky.


Máte dotaz či problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se zdarma našich odborníků!

tit. foto: Shutterstock, Inc.
pozn. redakce: Dotazy jsou interpretovány v původním znění a formě tak, jak byly vloženy jednotlivými uživateli, bez zásahu a korekce redaktorů  


28.1.2017 8:46

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist