Polsko půjde před evropský soud

Evropské komisi se nelíbí, že přezkoušení auta dovezeného z ciziny stojí v Polsku víc než test „domácí“ ojetiny.

Evropská komise postaví Polsko před nejvyšší evropský soud. Brusel má námitky proti testům, které musejí dovážená ojetá auta absolvovat, než je polské úřady zaregistrují. Komisi vadí, že testy provozuschopnosti jsou pro ojetá auta z dovozu dražší než pro použité vozy, které jsou z Polska. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Komise má za to, že opatření uplatňovaná v Polsku jsou neoprávněná, protože nejsou nutná ani přiměřená účelu, o nichž polské úřady hovoří. Tedy k ochraně veřejného pořádku, veřejného zdraví a životního prostředí,“ uvádí zpráva Evropské komise. S podobným problémem se ale potýká i Finsko. Komise totiž v oddělené zprávě uvedla, že Finsko postaví před tribunál Evropského soudního dvora kvůli pravidlům pro výběr registrační daně u ojetin. I zde komise namítá, že vzorec pro výpočet daně je diskriminační vůči ojetinám z dovozu a naopak upřednostňuje finské ojetiny.

Komise zároveň Finsko vyzvala, aby jí objasnilo pravidla, za kterých je možné se registrační dani vyhnout. Současná úprava stanoví, že ten, kdo ve Finsku zůstává jen po přechodnou dobu, by daň platit neměl. Pravidla pro výběr registrační daně bude zřejmě muset změnit i Dánsko. EK uvedla, že výše poplatku je v některých případech neúměrná.

autoweb.cz, ČTK

21.12.2006 4:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist