Policie začala konečně řešit zdlouhavě se předjíždějící kamiony

Je k vzteku potkat na dálnici dva a více kamionů, které se navzájem šnečím tempem předjíždí. Věděli jste, že i když jim to nezakazuje značka, neměli by to v určitých případech dělat? Policie vysvětlila, které případy to jsou.
titulka-2-1100x618.jpg Zdroj: Newsthump.com

Chápeme, že kamiony mají jistá omezení a předjíždění pro ně není lehkým úkolem, ale na našich dálnicích to často vypadá, že si někteří řidiči přímo vychutnávají stav, kdy blokují všechny za sebou. A to je prostě nepřípustné, na což před pár dny upozornila i sama policie.

Konkrétně dálniční oddělení z Prav, které si na takto zdržující řidiče kamionů čas od času posvítí. V uplynulých dnech se na dálnici D11 podařilo policistovi na motorce zachytit na policejní kameru hned dva téměř identické případy.

Z videa je jasné, že řidiči předjíždí, i když na tento manévr nemají dostatečnou rychlost. A to je právě ten problém. S výrazně nižší rychlostí pak nepochopitelně blokují levý jízdní pruh a vyvolávají tak nebezpečné situace.

Policie k tomu uvedla následující: „Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 metrů, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy.“ To je ostatně i znění platné české legislativy ve vztahu k provozu na dálnici.

Ve videu jsou zachyceny hned dva nebezpečné případy předjíždění kamionů, přičemž hlavní aktéři jsou sice cizinci, ale i tak jsou v tuto chvíli podezření ze spáchání přestupku. Aby se náhodou nevyhýbali správnímu řízení, byla jim policistou na motorce na místě uložena kauce ve výši 10 000 Kč. Letos na D11 policisté již evidují 26 takových případů a ve 14 případech z nich byla zahraničním řidičům uložena kauce celkem za 132 000 Kč.

Jedná se o velmi závažné porušení pravidel silničního provozu, které může vést i k fatálním tragickým dopravním nehodám. Za výše uvedené přestupkové jednání hrozí řidičům ve správním řízení pokuta ve výši 5 000 až 10 000 Kč, k tomu zákaz činnosti od 6 do 12 měsíců a přičteno 7 trestných bodů.

30.7.2019 8:00| autor: Tomáš Malík | zdroj: Policie ČR

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist