Pokuty za telefonování: Jaký hrozí postih v zahraničí a kde nesmíte volat na benzínce?

Víte, jaký postih hrozí za telefonování při řízení v zahraničí? A ve kterých zemích nesmíte např. telefonovat na čepací stanici?

Pokuty, která nás za telefonování za volantem čekají v Evropě, neustále rostou. Je to zcela logické. Podle ÚAMK by se vymýcením tohoto nešvaru dokázalo zachránit na Starém kontinentě až 2 000 lidských životů ročně. Zatím posledním příkladem tvrdšího postupu je Švédsko.

V této severské zemi byla doposud platná velmi neurčitá formulace, která stanovila, že mobilní telefony ani jiná komunikační zařízení nemohou být použity, jestliže mají negativní vliv na jízdní výkon řidiče. Jistě budete souhlasit, že takovéto znění připouští řadu různých interpretací. Proto se švédští zákonodárci rozhodli pro jednoznačnou formulaci.

Od 1. února 2018 tedy v této severské zemi platí jednoznačná formulace, že nelze při řízení telefonovat, psát zprávy nebo jinak používat elektronické komunikační zařízení pod hrozbou pokuty 160 eur. Takovýto striktní a jednoznačný zákaz používání mobilního telefonu je pro řidiče ve Švédsku zcela nový. Přirozeně platí i pro zahraniční motoristy na území tohoto státu.

V letošním roce v tomto směru přitvrdili v Německu (až 200 euro, cca 5 000 Kč), Itálii (až 646 euro, cca 16 400 Kč) a dalších zemích. Ani tyto vysoké částky ale nejsou těmi „nej“ v Evropě. Například ve Velké Británii za telefonování s následky hrozí 1 100 euro (cca 28 000 Kč).

Vysoké pokuty jsou i v Estonsku (400 euro, cca 10 100 Kč) a ani 230 euro (cca 5 800 Kč) postihu v Nizozemsku anebo 200 euro (cca 5 000 Kč) ve Španělsku nejsou nízké částky. Pozor také na zvláštnosti v zákonech. Ve Francii nemůže řidič použít mobil ani když stojí v odstaveném vozidle na krajnici. Podobně nesmí toto zařízení použít ani na čerpací stanici.

6.3.2018 6:00| autor: Autoweb.cz | zdroj: ÚAMK

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist