Pokuta za to, že neřekl, kdo řídil – doplnění

Dobrý den, vaše odpověď k mému předchozímu dotazu týkajícího se couvajících řidičů na dálnici:

„Jenže možná ten přestupek byl zjištěn automatickou kamerou na mýtné braně a pak se to na to použít dá.“

V médiích proběhla informace, ze které vyplývá, že kamera odhalila pouze přestupkové jednání, ale nebyla schopna rozeznat registrační značky. S tím pomohl až práskač ze Strakonic. Zajímá mě, jestli je možné stále použít mýtnou bránu jako automatický prostředek zjištění přestupku, když samotná brána nebyla schopná identifikovat ani vozidlo a museli s tím pomoci svědci? Trochu mi tam chybí ten faktor „automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“. Jakkoli si dokážu představit, že zařízení je schopné poznat, když někdo na dálnici jede v protisměru, tak bez obsluhy, která si vyžádá svědky, aby jí řekli, kdo to byl, to v tomhle případě nejde.

Děkuji.

Odpověď

Zákon hovoří o tom, že:" porušení pravidel bylo zjištěno prostřednictvím automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích", což tady asi splněno bylo, i když nebyly čitelné registrační značky konkrétních aut. Patrně to správní úřad vyhodnotil tak, že to porušení pravidel (couvání) kamera zachytila a tím to podřadily pod tento správní delikt. Ale dalo by se zkusit argumentovat, že to zařízení musí zachytit všechno to, co je nezbytné pro ten správní delikt, tj. i registrační značku, která umožní identifikovat provozovatele vozidla.

18.10.2018 11:37| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist