Pojišťovny chystají registr špatných řidičů

Od příštího roku by měl být ztížen oblíbený trik - vyhnout se malusu přechodem k jiné pojišťovně.

Tuzemské pojišťovny zavedou registr, kde budou zaznamenávat, jak často řidiči bourají. Chtějí tak řidičům ztížit trik, jak se vyhnout dražšímu povinnému ručení. Pokud řidič způsobí dopravní nehodu, měl by v dalším roce dostat od pojišťovny tzv. malus, tedy pojistnou přirážku. Řidiči se jí však mohou vyhnout tím, že změní pojišťovnu a ta už jim naúčtuje normální, základní sazbu pojistného. Od příštího roku by už tento trik neměl být tak snadný. Pojišťovny spolu s Českou kanceláří pojistitelů chtějí spustit databázi špatných řidičů. Půjde o evidenci nehod, které řidič způsobil.

Zákon nyní motoristům neukládá povinnost informovat pojišťovny o nehodách. Pojišťovny se shodují, že registr je potřebný, protože jinak je systém bonusů a malusů nespravedlivý. „Pojišťovny sice malus uplatňují, systém je ale naprosto nefunkční. Řidič, který způsobí nehodu a hrozí mu malus, totiž zpravidla dává výpověď a přechází k jiné pojišťovně, kde se uchází o základní sazbu,“ řekl LN mluvčí Allianz Pojišťovny Milan Káňa. Podle ředitele České kanceláře pojistitelů Jakuba Hradce se projekt databáze nachází v závěrečné fázi. „Postupný náběh do rutiny předpokládáme v průběhu příštího roku,“ uvedl.

autoweb.cz, ČTK

7.11.2005 9:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist