Pojištění proti pokutám – lze to vůbec?

Jeden ze čtenářů Právní poradny mne požádal o napsání článku na téma pojištění proti pokutám, a to patrně z důvodu zájmu o sjednání takového pojištění.

Podíval jsem se na nabídku na trhu a shrnul bych tuto problematiku asi následovně:

Pojištění proti pokutám nabízí řada subjektů, a to jak pojišťoven, tak subjektů, kterou nejsou pojišťovnami. Některé pojišťovny na to mají speciální pojistný produkt, který nabízí se svým jiným pojištěním (např. s povinným ručením nebo havarijním pojištěním), jiné se na to dost specializují a další subjekty dělají jen to, aniž by byly pojišťovnami (nechávám teď stranou to, že nabízet pojištění smí jen pojišťovna ve smyslu zákona o pojišťovnictví, což některé subjekty zjevně nejsou).

Čtěte také: Jak postupovat při dopravní kontrole

Když jsem si tak prošel některé ty produkty, dost mi připomíná to, co jsem blahé paměti dělal v DASu, jakkoli ta stávající pojištění mají svá specifika.

V podstatě se jedná o pojištění právní ochrany, kdy si klient platí pojistné na to, aby v případě pojistné události, tj. dopravního přestupku, jej někdo zastoupil a obhajoval. Jak uvádím shora, není to na trhu úplná novinka, DASka tohle nabízela už někdy v roce 1995.Neznám všechny produkty tohoto druhu a ani jsem si je podrobně nestudoval, spíš jsem do nich tak letmo nahlédnul a upozornil bych na následující:

Pojišťovny a ty subjekty nabízející tento produkt, nejsou hloupé a  chtějí v prvé řadě vydělat. Pokud k tomu někdo přistupuje tak, že si bude jezdit, jak chce a ze všeho ho „vysekají“ advokáti, tak na to bych rozhodně nespoléhal, protože možnosti obhajoby jsou samozřejmě limitované. Výhodou může být při cenách právních služeb cena toho pojištění, jakkoli dopředu upozorním, že nejprve je nutné si pečlivě prostudovat pojistné nebo obchodní podmínky, které se toho produktu týkají, protože ani ta pojišťovna na tom samozřejmě nebude chtít tratit.

A vezmu-li v úvahu rozsah současného fízlování a honby za pokutami, být změřen za rychlost je dílem okamžiku, tudíž bych si pečlivě prostudoval podmínky, abych si ověřil, že se mi to vyplatí. Při několika tisících ročně za pojistné bych se divil, když by to pojištění krylo x desítek zaznamenaných překročení rychlosti a navazujících správních řízení ročně. Ale jak říkám, ty produkty jsem dopodrobna nestudoval, takže každý ať si ty podmínky pečlivě přečte a zváží, jestli to má pro něj finanční smysl.Nicméně vůbec se nedivím tomu, že se takové produkty na trhu rozmáhají, protože ofenzíva policie a obcí ve snaze naplnit obecní rozpočty vybíráním pokut za rychlost je čím dál silnější a  je pochopitelné, že se tomu řidiči brání.

Zajímavé to může být hlavně z finančního hlediska, protože náklady na právní služby stojí to, co stojí. Pochopitelně nikdo nikomu nezachrání řidičský průkaz, pokud je uložen zákaz řízení a stejně tak jsou řidiči přičteny body, pokud je uznán vinným. Přesto, pokud o tom uvažujete, nemusí to být špatná investice, když za Vás někdo zaplatí pokutu a právníka (pořád lepší než na místě zaplatit blokovou pokutu a nezabojovat), ale rozhodně doporučuji si nejprve pečlivě přečíst pojistné podmínky.

29.10.2012 11:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist