Podpis smlouvy s Hyundai se opět posunuje

Tvrdá jednání s právníky Hyundai pokračují, písemná smlouva zřejmě nebude ani tento týden.

Smlouva s jihokorejskou automobilkou Hyundai o její případné investici v České republice dnes podle ministerstva průmyslu a obchodu podepsána nebude. MPO původně oznámilo, že memorandum o mnohamiliardové investici Hyundai by mohlo být podepsáno tento týden, možná již dnes. Do výstavby nové továrny by firma Hyundai měla v Nošovicích v Moravskoslezském kraji investovat zhruba miliardu eur (29 miliard korun). „Dnes smlouva s Hyundai podepsána nebude,“ řekl ráno bez dalších podrobností mluvčí MPO Ivo Mravinac.

Do České republiky zatím nepřiletěli ani šéfové jihokorejské automobilky, kteří mají smlouvu s ČR podepsat. Jednání právníků automobilky Hyundai s českými partnery jsou podle dnešních Hospodářských novin tvrdá. O tom, že se v posledních dnech nevedou jednání už jen o kosmetických detailech, svědčí i korejská podmínka spojená s novou silnicí mezi Nošovicemi a Slovenskem. Kvůli tomu, že se ještě nezačalo ani s výkupem pozemků pro výstavbu této silnice, se Korejci snaží do dohody prosadit sankce, které by stát přinutily silnici dostavět a opravit včas. Sankce by měla dosahovat až třetiny investice, tedy asi deseti miliard korun. Silnici na Slovensko Hyundai potřebuje kvůli spolupráci s automobilkou Kia v Žilině.

Zdroj blízký jednání HN řekl, že žádná písemná smlouva mezi Českem a Hyundai tento týden uzavřena nebude. Veřejné prohlášení však je závazkem, jehož porušení by poškodilo pověst země nebo automobilky, dodal zdroj. Základní dohoda o investici by podle HN měla být podepsána začátkem dubna. Na ni budou navazovat konkrétní smlouvy, například o investičních pobídkách. Hyundai má slíbeno asi 3,5 miliardy korun na daňových úlevách a dotacích na pozemky a na zvýšení zaměstnanosti. Dalších pět až šest miliard budou stát rekonstrukce a opravy silnic. V nošovickém závodě Hyundai mají vzniknout tři tisíce pracovních míst, dalších deset tisíc lidí najde práci u dodavatelských firem a ve službách. Nezaměstnanost na severní Moravě by tak mohla klesnout o dvě procenta.

autoweb.cz, ČTK

27.3.2006 11:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist