Podle ÚAMK je skutečný počet obětí nehod vyšší

Ústřední automotoklub upozorňuje, že statistiky zveřejňované v médiích uvádějí pouze oběti, které zemřou do 24 hodin po nehodě.

Podle Ústředního automotoklubu (ÚAMK) si dopravní nehody na českých silnicích vyžádaly více mrtvých, než uvádějí zveřejňované statistiky. K usmrceným do 24 hodin po nehodě, jejichž počty se objevují v mediích, totiž některé statistiky přičítají lidi, kteří zemřeli až do 30 dnů po nehodě. Například k 1127 životům, které byly na silnicích zmařeny v loňském roce, tak přibylo dalších 159 obětí.

Ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas již dříve ČTK řekl, že čísla zveřejňovaná v českých médiích a vztahující se k obětem do 24 hodin po dopravní nehodě, jsou jednoznačnější a rychleji k dispozici. Počty lidí, kteří zemřeli do 30 dnů po nehodě, policie shromažďuje také a poskytuje je například i Evropské komisi.

V roce 2004 zemřelo do jednoho dne po nehodě 1215 lidí, do třiceti dnů pak dalších 167. Nejvyšší počet následně zemřelých osob byl v roce 1981, kdy k 943 mrtvým přibylo dalších 256.

Pracovník policejního prezidia, který se problematikou zabývá, dnes vysvětlil, že policie po zveřejnění prvních statistik čeká na informace z nemocnic, odkud chodí hlášení o případných dalších úmrtí lidí, původně vedených v kategorii zranění. Tato čísla se pak objevují například ve statistických ročenkách. „Jsou ale k dispozici později, a proto nejsou tak populární a tolik medializována,“ řekl policista. Převážně s nimi prý pracuje odborná veřejnost.

autoweb.cz, ČTK

13.4.2006 5:13

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist