Počet vozidel na CNG u nás roste

Alternativní palivo ve formě stlačeného zemního plynu (CNG) je pro šetřivé řidiče velmi lákavé. Přesto dalšímu rozvoji brání především řídká síť stanic.

Podle Asociace NGV, která podporuje využití zemního plynu a biometanu v dopravě, je na našem území provozováno asi 5500 vozidel na CNG, což je o 48 % více než ve stejném období v roce 2012. Vedle osobních aut je v provozu hodně autobusů, nákladních aut a vozidel údržby. Jen od ledna vzrostl počet vozidel na CNG o 10 %.

Alternativní palivo CNG má spoustu výhod. Jednou z nich je větší schopnost udržet v sobě energii než má nafta nebo benzín. (Věděli jste, že v jednom kilogramu stlačeného zemního plynu je obsaženo 11,69 kWh energie, zatímco v kilogramu nafty jen 9,86 kWh a v benzínu 8,77 kWh?) Pro řidiče a provozovatele jsou samozřejmě důležité provozní náklady. Jednomu litru benzínu odpovídá přibližně kubický metr plynu CNG, který stojí asi 18 korun. Při ceně benzínu okolo 36 korun tak mohou být provozní náklady poloviční.

DOPORUČUJEME: Škoda Citigo jezdí na CNG – za korunu na kilometr

Bohužel, řídká síť čerpacích stanic na CNG a pořád ještě omezený dojezd na jednu nádrž brání širšímu rozšíření. Vozidla pak sice mohou přepnout na klasický benzín, ale tím se největší výhoda, nízké provozní náklady, smazává. Ne všechna vozidla jsou také na CNG přestavěna, přestavba je mnohem náročnější než u oblíbeného LPG.

Jak ale naše měření ukázalo, vozidlo na CNG nemá výrazně zhoršené dynamické parametry, ve skutečnosti rozdíl zaznamená jen přesné měřící zařízení, řidič to prakticky nemá šanci poznat. Naproti tomu vozidla na LPG často vykazují o 10 – 15 % horší výkonnost.

Teď jen zbývá doufat, že vláda nezatíží i CNG spotřební daní, daní z ekologie či daní z daně, jinak se mohou řidiči s provozem za poloviční peníze prakticky rozloučit.

22.4.2013 1:40| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist