Pneu TV: Obujte své auto správně

Pokud tápete ve světě pneumatik, miniseriál o černé magii vás poučí ve všech disciplínách, které by měl běžný uživatel pneumatik zvládat.

Minulý týden skončil sedmým dílem animovaný on-line miniseriál Pneu TV. Videa pochází z dílen Michelinu, Francouzi se však dokázali velmi dobře držet zpátky s propagací vlastní značky. Obsahem videí je to, co tvůrci slibují: stručný přehled důležitých informací o pneumatikách, jejich používání a péči o ně. Do sedmi krátkých, česky mluvených epizod se přirozeně nevejde všechna moudrost světa, ale jejich shlédnutí vás může v lecčems poučit.První díl Pneu TV (přiložený vlevo) je stučným úvodem do celé série. Předvede se v něm několik velmi odlišných pneumatik, které odvypráví svůj příběh a přiblíží své pracovní podmínky i nároky s nimi související. Nenechte se odradit několika ryze reklamními poznákami, první díl je z tohoto pohledu jen lehce nešťastnou výjimkou (spolu s šestým).

Druhá epizoda, nazvaná jednoduše Počasí, vysvětluje specifika náročných povětrnostních podmínek. Dozvíte se, proč i jediný stroj potřebuje pro různé situace různé pneumatiky, respektive proč je dobré přezouvat na zimní gumy. Sledujte předpověď počasí.Klíčem k pochopení funkce pneumatiky, stejně jako pračky nebo kartáčku na zuby, je pochopení její vnitřní struktury. Třetí díl Pneu TV, pojmenovaný Výroba, se proto zabývá výrobou a strukturou vašich gum. Zjistíte v něm, že ona nezajímavá černá věc s dírou uprostřed se ve skutečnosti skládá z víc než dvou tisíc částí.

Své auto sotva obujete správně, pokud nevíte, co znamenají čísla a písmenka na bočnicích pneumatik. V epizodě Jak se značí pneumatika pochytíte několik slovíček z jazyka pneumatikářů. Žádný hluboký exkurz se nekoná, ale pokud v označeních tápete, Pneu TV vám vše jednou pro vždy vysvětlí.S pátým dílem se dostáváme do druhé, přektičtější části série. Držte kola pod tlakem je výmluvný název pro epizodu, která pojednává o správném huštění pneumatik. Pokud nevíte nakolik svá kola nafouknout, po shlédnutí videa budete moudřejší. Dozvíte se i něco o tom proč je tlak důležitý a jak může nesprávná práce s ním ohrozit či omezit vaše každodenní ježdění.

Trochu vody na mlýn vašemu ekoligickému já nalije šestý díl Pneu TV, pojmenovaný Žijte v souladu s přírodou. Michelin se v něm nedokázal ubránit raklamě, nicméně u společnosti, která sama sebe prezentuje jako ekologickou, to nepřekvapí. Poslechněte si, proč je třeba přemýšlet při pořízení pneumatiky také na její trvanlivost.

V poslední části Pneu TV, Jezděte co nejdéle, uvidíte velký maraton pneumatik a jeho vítěze. Sedmá epizoda celý seriál uzavírá, a tak kromě nových informací shrnuje i některé dřívější poznatky. Jse ten pravý maratonec?

Další zajímavé projekty i jiná videa aut sledujte na Autotube.cz.

25.5.2011 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist