Pikes Peak 2009 – výsledky

Letošní ročník nejznámějšího závodu do vrchu přinesl i nové rekordy.

Pikes Peak je pro vrchaře něco jako Nürburgring Nordschleife pro okruhové nadšence. Nejdelší a nejnáročnější závod do vrchu se koná každoročně v americkém Coloradu. Jedná se o jeden z nejstarších závodů vůbec, prvně se zde startovalo už v roce 1916.

Start závodu leží ve výšce 2862 m nad mořem, cíl ve výšce 4300 m nad mořem – motory tak v poslední fázi závodu přijdou kvůli řídkému vzduchu až o třetinu výkonu. Trať je dlouhá přes 20 km (podobně jako Nordschleife) a průměrné stoupání dosahuje 7 %. Na jezdce čeká celkem 156 zatáček a rekord v nejrychlejší třídě „Unlimited“ drží Nabuhiro Tajima se speciálem Suzuki z roku 2007 – dosáhl času 10:01,41.

Výsledky jsou následující:

Třídu Unlimited vyhrál opět Nobuhiro Tajima se speciálem Suzuki SX4 v čase 10:15,368. Na druhém místě skončil Markus Gronholm ve speciálu Ford Fiesta s časem 11:28,963. Třetí místo obsadil Mark Rennison na Fordu RS200 z roku 1984 časem 12:11,561.

Třídu Open Wheel vyhrál Paul Dallenbach na speciálu Chevy s časem 10:52,097 a spolu s vítězem třídy Unlimited byl jediný, kdo zajel trať pod 11 minut.

Ve třídě Time Attack 2WD soutěží vozy pouze s jednou poháněnou nápravou. Letos v ní ale padl rekord, který překonal Rhys Millen v upraveném Hyundai Genesis Coupé a časem 12:09,397 stanovil rekord nový.

Rekord padl i ve třídě čtyřkolek do 450 cm3. Michael Coburn na čtyřkolce Honda 450 dosáhl času 12:18,858.

Nejrychlejší motorky byly tradičně ve třídě do 750 cm3, tuto třídu vyhrál s časem 11:48,649 Davey Dorelle na motocyklu Aprilia SXV. Druhý Gary Trachy na motocyklu KTM SMX za ním zaostal o pouhou desetinu sekundy, přitom na prvních dvou mezičasech přesvědčivě vedl.

Třídu historických vozidel vyhrál Keith Davidson na Fordu Falcon Sprint z roku 1963 časem 13:56,066. Ačkoli tomu první dva mezičasy moc nenasvědčovali, z vysokou nadmořskou výškou a klesajícím výkonem svého vozu si poradil nejlépe – v posledním úseku navýšil svůj náskok o plných 20 sekund.

Brzy doplníme informace ze závodu do vrchu v Pikes Peak o videa a fotogalerii.