Pět důvodů, proč ženy řídí bezpečněji než muži

Kdo je lepší řidič, žena nebo muž? Kdo jezdí rychleji a kdo bezpečněji? Zkušenosti odborníků a statistiky mluví jasně.

Tak tohle se asi nebude líbit, tedy tenhle článek, a nespokojení budou pánové, kteří si myslí, že jsou nejlepšími řidiči na světě a dámy za volantem jsou pro ně jen důvody ke vtipkování a jízlivým poznámkám. Realita, pokud se podíváme na srovnání můžu a žen v řidičských rolích je totiž od představy většiny mužské populace odlišná.Nejde o dlouhodobé statistické průzkumy, nicméně pokud se podíváme na zdroje článku, dohledáme renomované psychology, údaje pojišťoven, policejní data a zkušenosti provozovatelů řidičských kurzů.

Tak tedy, ženy v první řadě méně riskují než muži a má to co do činění s mateřským pudem a tak. Je pravda, že asi jen těžko někdy potkáme dámu, které veze v autosedačce své batole a snaží se v zatáčce utrhnout zadní kola a jet bokem.

Pro konkrétní příklad mužského chování v dané situaci nemusíme chodit daleko, sám autor textu o tom ví své.

Ženy méně bourají a to je fakt, který nelze zpochybnit. Mluvíme o těžkých nehodách a ne o ťukancích na parkovištích – ženy jsou obecně méně zručné při parkování, nicméně pokud se podíváme na nehody, při kterých umírali lidé a škody byly počítány na stovky tisíc korun, viníkem byl ve většině případů muž.Řidičky se snadněji a lépe učí. Další rána pro pány tvorstva? Bohužel je to tak. Když jdou muž a žena do autoškoly, řidičského kurzu, školy defenzivní jízdy, a tak dále, je to podle zkušeností instruktorů dáma, které se zdokonaluje rychleji. Prý za to může ženská vloha pro preciznost, v neprospěch mužů hraje svéhlavost a paličatost, odpor k autoritám, naučené zlozvyky a nechuť je odbourat, pocit větších znalostí a zkušeností než má sám školitel.

Vábení. Ehm, nelze než souhlasit a ruku ať zvedne ten, kdo někdy viděl ženu v autě, jak se snaží prošlapováním plynového pedálu, troubením, blikáním, potažmo pokusy o driftování a jiné speciální řidičské techniky zaujmout opačné pohlaví? A kdo při podobné činnosti zahlédl muže? Tak vidíte…Boj o  postavení v tlupě. Silnější a rychlejší zvítězí a přežije, tohle máme už dlouhá tisíciletí zakódováno v DNA a mluvit o přenosu těchto historických fenoménu do prostředí automobilismu by bylo nošením dříví do lesa.

Člověk nemusí být zrovna dálniční pirát, aby se nechal vyprovokovat k honičce nebo sprintu na semaforech, máme to hluboko v sobě. Je to v nás. Tedy, přesněji v mužích, na ženu může druhý účastník provozu troubit, ukazovat či gestikulovat a je téměř stoprocentní jistota, že ona neprovede manévr typu myška, nepošle své auto sebevražedně před jiné a nešlápne na brzdu.

Krátké zamyšlení nad rozdílem žen a můžu za volantem přináší jednoduchý závěr – jakkoli jsou muži za volanty aut rychlejší, technicky zdatnější, rozhodnější a dominantnější, jsou to ženy, kdo statistickým pohledem na věc jezdí opatrně, rozvážně a  bezpečně.

Filip Rakovan

28.11.2011 11:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist