Parkoviště prý také mohou za globální oteplování

Parkoviště jsou špatná, ááno. Podle zastánců ekologické regulace jsou parkovací místa škodlivá a ubližují květinám a světovému klimatu.

Profesor Eran Ben-Joseph, který pracuje pro Massachusettský technologický institut, vydal knihu, ve které mimo jiné kritizuje rozsah parkovacích ploch na území Spojených států amerických. Uvádí, že parkoviště škodí planetě, klimatu, rostlinám a tak vůbec… Například prý pohlcují sluneční teplo a způsobují rychlejší odpařování vody.

DOPORUČUJEME: Když úřady považují automobil za nepřítele státu

Profosor Ben-Joseph se zabývá urbanistickým plánováním a ekologií. Informuje, že v USA je více parkovacích míst než jaká je rozloha karibského státu Portoriko – tedy více než 9000 čtverečních kilometrů. USA ale mají rozlohu 9,8 milionu čtverečních kilometrů.Ben-Joseph chce změnit přístup ke stavbě parkovacích míst, aby byla ekologičtější a méně zatěžovala planetu. Uvádí, že v USA je sice registrováno asi 255 milionů aut, ale postaveno je přes 800 milionů parkovacích míst. Tak, co bude následovat? Vydá Kalifornie zákon, že autům bude zakázáno parkovat a že budou muset kroužit (samozřejmě ekologicky) kolem dokola?

Moc dobře víme, jak nepříjemné je, když nemůžete najít volné místo. Stačí počítat každý den čtvrthodinu navíc k hledání parkovacího místa a  hned máte více než 50 hodin ročně ztraceného času. A teď si to vynásobte průměrnou rychlostí 10 km/h a za rok pak ujedete navíc 500 km – v tom nejméně efektivním režimu, kdy auto poskakuje na jedničku a  dvojku a hledá volné místo. Ale když zrušíme parkoviště a postavíme tam dětské prolézačky a cyklostezku, zase jsme pomohli ekologii…

Dalibor Žák

19.3.2012 6:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist