Označování měřených úseků, kde měří Městská policie do třetice

Je v souladu se zákonem označen úsek měření tak, kdy jsou dopravní značky označující začátek a konec měřeného úseku umístěny pouze na začátku a konci obce?

Praxe ukazuje, že některá města (namátkou byl zmíněn Prostějov) se rozhodla bojovat proti „obtěžujícím“ zákonným omezením v podobě povinnosti označovat měřené úseky, ve kterých měří Městská policie, tak, že umístí dopravní značky označující začátek měřeného úseku na všech příjezdových komunikacích do města a konec měřeného úseku na všech výjezdových úsecích z města a tím si zajistí, že mohou měřit po celém městě.

Je škoda, že si zastupitelé města nedali trochu práci, aby se zeptali svých právníků, jak se např. soudy staví k podobným „ulehčujícím“ způsobům, jak obejít zákon. Hned by zjistili, že takový postup okamžitě narazí u prvního člověka, který se nechá zastupovat právníkem a pokud kraj takový postup v rámci odvolání posvětí, soudy to na 100% odmítnou. Jedná se až o příliš okatý způsob obcházení zákona hraničící až s naivitou těch, kteří jej vymysleli. V rámci projednávání přestupku bude velmi snadné dokázat, že takto umístěná značka není umístěna v souladu s podmínkami stanovenými zákonem (chtěl bych vidět to posvěcující rozhodnutí Policie ČR, že je to v pořádku), neboť zde takový způsob jednoznačně obchází důvod, pro který byla povinnost značky umísťovat v zákoně zakotvena. Postačí si nalistovat důvodovou zprávu k příslušné novele a hned zjistíme, že důvodem je, aby řidič věděl, kde k měření dochází.

Pokud je ale označeno celé město (proč ne rovnou celou republiku?), pak se důvod, pro který byla tato právní úprava, tj. aby neměřili strážníci všude, ale jen tam, kde to má smysl a kde to policie schválí, jednoznačně vytrácí. Jedná se tak o zjevné obcházení zákona. Takový postup ale soudy, a možná ani kraje, městům nebudou tolerovat.

Jak je ale možné u některých obcí v ČR vypozorovat, hlavu si s tím nelámou, protože spoléhají, že většina lidí zaplatí a jen část se bude hádat. Ostatně stejně to funguje i v Praze, kde, i když do 21. 4. 2009 nebylo možno měřit, protože na to nevyšla značka, vesele měřili a posílají předvolání. Dobře si spočítali, že potíže bude dělat jen tak jeden z deseti, tak proč by to nezkusili. V televizi budou představitelé města velcí hrdinové, jak jsou si jisti svým postupem a jeho zákonností a jakmile narazí kosa na kámen a někdo se ozve, přestupek nechají v tichosti promlčet a nebudou se vystavovat riziku průlomového rozhodnutí, které by někdo zveřejnil. Nechat to promlčet je přece o tolik jednodušší a bezpečnější. Přece nebudou ztrácet energii předem prohraným bojem, když za stejný část zaplatí pokutu zbylých 9 z 10ti řidičů.

Pokud se tedy řidiči setkají s tím, že by byli změřeni v místě, kde jsou značky umístěny na začátku a konci obce, jedná se jednoznačně o nezákonně získaný důkaz, neboť se jedná o zjevné obcházení zákona a věc je třeba předat nejbližšímu advokátovi a rozhodně se bránit.

Dále čtěte: Označení měřených úseků dopravní značkou podruhé a Měření rychlosti Městskou policií a prokazování označení měřeného úseku

JUDr. Tomáš Beran

1.6.2009 5:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist