opily-cyklista.jpg

Opilý cyklista

odebrání řidičského průkazu

Opilý cyklista – sankce, vztah k řidičskému průkazu

Diskuze

6 komentářů

    Martin

    čisto teoreticky je v Trestnom zákone (tak CZ ako aj SK) "trest zákazu činnosti" myslím že až na dobu 10 rokov, takže, čisto teoreticky by súd v trestnom konaní mohol zakázať "jízdu na kole" aj keď by to určite bol "famózny" verdikt.

    Pavel

    Nelze. Toto právně nelze. Zákaz činnosti lze vyslovit na něco, k řemu je třeba oprávnění..nebo na určitý druh podnikání a pod. Nelze ale vyslovit někomu třeba zákaz chození do sámošky.

    Dopraváček

    Tak ať je to ještě zamotanější. § 22 odst. 5 a 6 zák. 200/1990 Sb., o přestupcích, zní doslova "Pokuta od … do … a zákaz činnosti …". Cyklista je dle základních pojmů stanovených zákonem řidič. Cyklistovi zákaz činnosti udělit nelze. V citovaných odstavcích je spojka "a", která dle češtinářů znamená "jedno a druhé" neodmyslitelně spolu. Když řeknu, že dám jabko a hrušku, tak to neznamená, že dostanete jenom jabko, ale dostanete věci dvě! Takže pro cyklistu není sankce definovaná. Takže dle mne, sankce pro cyklistu pod vlivem alkoholu vyplývá z § 13 odst. 1 zákona o přestupcích: "Pokutu lze uložit do 1000 Kč, nestanoví-li zvláštní část tohoto zákona nebo jiný zákon pokutu vyšší." No a to opravdu nestanoví.

    jiri

    jeste takova pripominka, jak me prokazou hladinu alkoholu v krvi kdyz odmitnu dechovou nebo jakoukoliv jinou zkousku na prokazani obsahu alkoholu v krvi, pokud vim tak pri rizeni auta to lze odmitnout, tak nevidim duvod proc by to nemelo jit i na kole, a nebo za to mohou dat take nejake sankce, za odmitnuti?

    Zdeněk K.

    Dobrý den,
    myslím si, že úplný zákaz požívání alkoholu by měl platit jen pro řidiče motorových vozidel. Proč by si cyklista nesměl vypít před jízdou třeba jedno pivo? Proč by za to měl být postihován? Není to nadměrná tvrdost zákona vůči cyklistům? Vždyť kolo není motocykl nebo auto, jezdí rychlostí kolem 20 km/hod. a váží ca 10 až 15 kg. Nemůže nadělat škodu jako motor. vozidlo. To už by zákaz požívání alkoholu mohl platit i pro chodce, protože jsou také účastníky provozu třeba při přecházení vozovky.
    Spíše by cyklisté měli povinně nosit při jízdě reflexní barevnou vestu a hlavně by měli znát dopravní předpisy v rozsahu pro jízdu na kole. Já jsem také cyklista (mám i ŘP) a často vidím, že cyklisté nedávají přednost v jízdě, jezdí po chodnících a přechodech pro chodce, v podchodech, v zákazech vjezdu apod. Možná by byl vhodný i průkaz pro jízdu na kole (na základě seznámení s dopr. předpisy) – za dnešní frekvence silničního provozu by toto už bylo docela zdůvodnitelné.

    Martin

    Myslím si že by se cyklistům mohla tolerovat malá hladina alkoholu například 0,3 promile. Vím že by cyklisté neměli jezdit opilí a motat se ale na druhou stranu by nějaká ta malá tolerance mohla být. Pokud si cyklista trochu vypije a nadýchá třeba 0,3 promile a zaplatí pokutu 10 000 korun tak je to těžce přehnané. Je to to samé jakoby někdo něco ukradl v hodnotě 100 korun a šel by za to na 5 let do vězení. Víte co já bych udělal kdyby jsem si trochu vypil a měli by mě zastavit policajti a měl bych platit vysokou pokutu. Já bych těm policajtům sprostě ujel. Protože mě to připadá nespravedlivé trochu si vypít a platit za to nesmyslnou pokutu. V Německu je tolerance 0,5 promile. A u nás by mohla být tolerance aspoň cyklistům třeba těch 0,3 promile. To je můj názor a já si za ním stojím.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist