Opel UR:BAN zabrání kolizi a pomůže k zelené vlně

Nové bezpečnostní a asistenční systémy Opelu pod souhrnným názvem UR:BAN mají snížit riziko dopravní nehody a zároveň spotřebu paliva.
opel-ur-ban-zabrani-kolizi-a-pomuze-k-zelene-vlne-1100x618.jpgCelá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Za bránou rüsselsheimské automobilky Opel vzniká nový bezpečnostní systém, který by se měl v blízké budoucnosti objevit na palubě aut s bleskem ve znaku. Pod názvem UR:BAN se skrývá celý soubor asistenčních a bezpečnostních systémů, jejichž hlavním cílem je snížit riziko dopravní nehody.

Jedním z nich je systém, který dokáže díky radaru a kameře rozpoznat hrozící srážku. Nic nového pod sluncem, tím už disponuje spousta současných aut, které dokážou automatickým brzděním když ne zabránit, tak alespoň minimalizovat následky nehody. Systém Opelu však umí sáhnout i do řízení, takže by měl být schopný se svépomocí vyhnout překážce.

Vedle toho je tady systém, který přijde vhod každý den. Jistě to dobře znáte, poctivě si vystojíte frontu na zelenou, ale o padesát metrů dál vás další semafor znovu nemilosrdně zastaví. Nakolik by si systém Opelu poradil se špatně synchronizovanými semafory v naší metropoli nevíme, ale v moderním velkoměstě dokáže se semafory komunikovat skrze Wi-Fi spojení. Díky tomu má přesné informace o tom, jak dlouho tam ještě zelená bude svítit, takže vám i doporučí jak rychle máte jet, abyste bez problémů projeli křižovatkou.

Balík elektronických pomocníků uzavírá systém, který za pomoci různých senzorů dokáže rozpoznat, jestli se řidič dokáže hrozící srážce vyhnout. Na základě algoritmů potom může buď zpozdit, nebo zcela deaktivovat varování.

15.5.2014 10:10| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist