OPEC prudce sníží těžbu

Organizace zemí vyvážejících ropu radikálně omezí těžbu.

OPEC se chystá k velmi tvrdému kroku, sníží těžbu až o 2,2 milionu barelů denně, což je největší omezení těžby v historii (jen jednou se stalo, že OPEC skokově omezil těžbu o 2 miliony barelů denně). Cena ropy se totiž velmi rychle propadla nejen kvůli celosvětovým problémům, ale také kvůli velmi optimistickým předpokladům ohledně zbývajících zásob.

OPEC svůj krok obhajuje tím, že z důvodů klesající poptávky po ropě, padající ceně (ropa se nyní prodává za 40 dolarů za barel) a rostoucím nákladům na těžbu, je potřeba těžbu výrazně omezit. Zpravidla se takový krok projeví v rostoucí cenně ropy, podle odhadů se ropa vrátí na 70 až 80 dolarů za barel. Ihned po oznámení této skutečnosti se ropa ještě o další dva dolary propadla, ale dá se očekávat brzký obrat a růst cen.

OPEC kontroluje přibližně 40 % světových zásob ropy, zbytek je v rukou států a soukromníků, kteří nechtějí mít s touto organizací nic společného.

Ceny benzínu by se však neměly do konce roku výrazně měnit a i po Novém roce se neočekává rychlý vzestup zpět k 30 korunám za litr. Ceny by měly začít výrazně růst až začátkem jara 2009.

autoweb.cz

19.12.2008 5:00
Více o tématu: dolarOPECropasudtěžba

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist