Olympijské hry 2012 budou bez aut

Londýnské hry se mají nést v ekologickém duchu, auta budou proto muset zůstat doma.

Podle současných plánů britské vlády se Olympijské hry 2012 v Londýně budou od všech předchozích olympiád odlišovat tím, že přinutí diváky nechat po dobu jejich konání ve většině případů auta doma. Plánovací komise hraje na ekologickou notu a mluví o tom, že olympiádu podpoří po stránce ochrany životního prostředí dočasným významným omezením emisí.

Podle dnešních odhadů se opatření na omezení osobní dopravy dotknou každý den zhruba půl milionu diváků. V budoucích letech chce Londýn za to investovat kolem 10 miliard liber do rozšíření kapacity hromadné dopravy. Diváci budou v roce 2012 nabádáni, aby použili autobusy, metro a vlaky, nebo jeli na kola či šli pěšky. Pro přespolní návštěvníky budou kolem Londýna zřízena velká parkoviště s kyvadlovou dopravou.

Myšlenka na ekologicky přátelské Olympijské hry jde ruku v ruce se striktní dopravní politikou současného londýnského starosty Kena Livingstonea, který se zasloužil o prosazení nepopulárního zpoplatnění vjezdu do centra Londýna. Stejný model teď zvažují ostatní velká města ve Velké Británii, ale i na jiných místech v Evropě. Před monopolizací dopravních rubrik českých médií ze strany dálnice D1 a všech jejích problémů se před časem mluvilo v této souvislosti i o Praze.

Marek Nastoupil

1.9.2005 11:16

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist