Odpovědnost za nehodu – odcizené auto nebo auto v servisu

Odpovídáte za nehodu, když vám někdo ukradne auto a s ním způsobí nehodu anebo s autem nabourá technik ze servisu?

Dnešní téma se bude týkat případů, kdy dojde k dopravní nehodě a náhradě škody ve dvou zvláštních případech. Za prvé v případě, kdy vám auto někdo ukradne nebo si ho bez vašeho vědomí „půjčí“ a pak s ním nabourá, a za druhé v případě, kdy se s vaším autem projede automechanik ze servisu, kam jste jej dali na opravu a přitom způsobí někomu vaším autem škodu.

1) Odpovědnost v případě krádeže

Odpovědnost za škodu provozovatele auta je objektivní, tzn. obecně za ní odpovídá, ať už auto řídil kdokoliv. Provozovatel (vlastník) auta se tedy nemůže vymluvit ohledně náhrady škody na to, že auto neřídil a že jej řídil jiný řidič a za vzniklou škodu při nehodě tak odpovídá v každém případě.​Z tohoto principu existují však výjimky a první z nich je užití vozidla „bez vědomí“ anebo „proti vědomí“ provozovatele.

Ust. §430 odst. 1 občanského zákoníku k tomu obecně stanoví:

„Místo provozovatele odpovídá ten, kdo použije dopravního prostředku bez vědomí nebo proti vůli provozovatele. Provozovatel odpovídá společně s ním, jestliže takové užití dopravního prostředku svou nedbalostí umožnil.“

Typický příkladem takového použití proti vůli provozovatele je pak odcizení vozidla, kdy někdo auto ukradne, pak se honí s policií a nabourá několik aut. Za škodu takto vzniklou tedy provozovatel neodpovídá. To ovšem neplatí, jak je výše uvedeno, v případě, kdy k takové situaci (tj. zmocnění se auta) došlo nedbalostí provozovatele. Např. auto zůstalo bez dozoru s klíčky v zapalování apod. Za nedbalost však na druhé straně nelze považovat to, že vám někdo vykrade řádně uzamčený byt a současně vezme i klíče od auta a pak se s ním nabourá.Jak je uvedeno shora, nastává podobný případ také tam, kdy někdo použije auto bez vědomí provozovatele. Judikatura pak za takový případ považuje např. zmocnění se vozidla rodinným příslušníkem (např. dítětem bez vědomí rodičů). I zde by se však posuzovalo, do jaké míry došlo ke zmocnění se vozidla nedbalostí rodiče a jestli tedy rodič neodpovídá společně s dítětem.

Pokud by se však nedbalost prokázala, odpovídají osoba, která se vozidla zmocnila, a provozovatel společně a nerozdílně a poškozený si může vybrat, vůči komu svůj nárok uplatní.2) Odpovědnost servisu

Co se týče škody způsobené technikem autoopravny po dobu opravy, platí ust. §430 odst. 2 občanského zákoníku:

„Je-li dopravní prostředek v opravě, odpovídá po dobu opravy provozovatel podniku, v němž se oprava provádí, a to stejně jako provozovatel dopravního prostředku.“Zde je již odpovědnost jednoznačná a za škodu odpovídá místo provozovatele vozidla výlučně provozovatel opravny. Pokud tedy dáte auto do opravy a technik s ním při zkušební jízdě někoho zraní nebo něco poškodí, odpovídá za takovou škodu jeho zaměstnavatel. Nenastává zde žádný případ společné odpovědnosti a poškozený se může hojit pouze na autoopravně.

Příště se podíváme na odpovědnost za škodu autoopravny, která vznikne při opravě, tzn. když vám auto při opravě poškodí nebo zničí.

11.1.2011 11:25| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist