Odbory Hyundai zahájí stávky

Časté stávky v korejských závodech jsou jedním z důvodů, proč automobilka staví zahraniční továrny, jako je ta v Nošovicích.

Odborářští zaměstnanci domácích továren největší jihokorejské automobilky Hyundai Motor zahájí příští týden omezené stávkové akce. Odbory se k tomuto kroku rozhodly, aby si prosadily jednání o vyšších prémiích za loňský rok. Odboráři plánují zastavit práci v pondělí na čtyři hodiny u denní i noční směny a ve středu na šest hodin u každé směny. Celkem by se tak výroba měla příští týden přerušit na 20 hodin. „Zašleme vedení v pondělí dopis s žádostí o oficiální jednání a podle odpovědi možná své plány ve středu změníme,“ řekl agentuře Reuters mluvčí odborů.

Vedení Hyundai uvedlo, že s odbory prozatím o prémiích jednat nehodlá, protože obě strany se již na této věci loni dohodly. Loni v červenci se firma s odbory dohodla na prémii ve výši 150 procent měsíční mzdy, pokud bude splněn plán výroby na 100 procent. Při 95procentním splnění by prémie činila 100 procent měsíční mzdy. Odbory však uvádějí, že vedení jim tehdy ústně slíbilo, že zaplatí 150 procent bez ohledu na splnění plánu. Hyundai minulý měsíc konstatovala, že plán splněn nebyl a vyplatila jako prémii pouze 100 procent mzdy. Odbory nato odmítly pracovat v přesčasech. To podle Hyundai vedlo v produkci ke ztrátě 12.798 vozů v hodnotě 190 miliard wonů (4,3 miliardy korun).

Firma v pondělí podala na 26 odborářských předáků žalobu s požadavkem na náhradu jedné miliardy wonů. Zaměstnanci jihokorejských továren Hyundai loni za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek stávkovali 32 dní. Připravili tak firmu na výrobě o více než 115.000 vozů. Automobilka kvůli těmto stávkám snížila plán výroby v domácích továrnách pro rok 2006 na 1,647 milionu vozů z původních 1,767 milionu vozů, produkce však nakonec dosáhla pouze 1,618 milionu vozů.

Časté stávky v domácích závodech jsou hlavní brzdou uskutečňování plánu Huyndai stát se pátou největší automobilkou světa. Společnost se proto snaží rozšiřovat výrobu v zahraničí. Hyundai nyní chystá výstavbu nového závodu v České republice. Firma plánuje investovat v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zpočátku 743 milionů eur (asi 20,5 miliardy korun) a celkově až přes miliardu eur (asi 27,5 miliardy Kč). Automobilka by zde měla postupně zaměstnat až 3500 lidí. Továrna s předpokládanou produkcí až 300.000 vozů ročně by měla být otevřena ve druhém pololetí 2008.

autoweb.cz, ČTK

12.1.2007 2:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist