Odbočování v křižovatce vs. nemožnost vjetí do křižovatky

Dobrý den,
týká se definice § 22 odst. 3 zák. č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, konkrétně část “ Řidič nesmí vjet do prostoru křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou “ i pro druhého a dalšího řidiče, který do prostoru křižovatky najíždí v úmyslu odbočovat vlevo, respektive porušuje takový řidič výše uvedené ustanovení anebo se i na tyto, kromě prvního odbočujícího, vztahuje „výjimka“ citovaná v poslední větě téhož paragrafu, čili “ To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5?

Příklad: do prostoru klasické světlené čtyřramenné křižovatky bez “ vyklizovací šipky “ najedou dvě vozidla za sebou a zastaví v této úmyslu odbočovat vlevo, ale z důvodu dání přednosti protijdoucím vozidlům zůstanou v křižovatce viset i v době, když ze západní a východní části křižovatky v jejich směru jízdy, již začnou do prostoru křižovatky, na zelený signál semaforu, najíždět ostatní vozidla a dojde ke střetu, Kdo je poté viníkem dopravní nehody?

Dle mého názoru všem visícím vozidlům v prostoru křižovatky, které zde zůstali viset z důvodu nemožnosti dokončit odbočovací manévr vlevo, musí ostatní řidiči tento úkon umožnit dokončit, a právě tito řidiči v tuto chvíli vůbec do křižovatky vjet neměli, čili viníkem by byl řidič vozidla, který by trefil jakékoliv toto visící vozidlo.

Pokud můj názor není správný, nechám se rád přiučit/poučit. Myslím si i dle „selského rozumu“, že kdyby mnou uvedená „výjimka“ platila pouze pro první odbočující vozidlo, tak by byly na všech křižovatkách v ČR odbočující pruhy plné čekajících ostatních vozidel na hranici křižovatky na to, až ten první křižovatku opustí a vzhledem k tomu, že v ČR je “ národním sportem “ vjíždět do křižovatky ještě na žlutý ba i červený signál, tak si myslím, že by vždy odbočilo pouze to jedno vozidlo do změny fáze křižovatky.

Velice děkuji za odpověď. S pozdravem, Pešek.

Odpověď

Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.
8.11.2020 6:40
Více o tématu: křižovatky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist