Od 1. září zákon pro černé skříňky – zatím v USA

NHTSA zavádí v platnost pravidla pro používání černých skříněk v osobních autech. Zatím nejsou povinné, ale výrobci se jimi již od 1. září musí řídit.

Zatím tedy ještě nejsou tzv. „černé skříňky“ povinné, ale už existuje zákon, který má normalizovat jejich používání, respektive přístup k datům a kdo s nimi bude moci nakládat. Všechny automobilky, které tak od 1. září 2012 vybaví auto prodávané v USA černou skříňkou, musí splnit tyto podmínky.

Některé značky už teď dávají do aut záznamová zařízení, za všechny jmenujme třeba Nissan, který monitoroval, jak majitelé zachází s modelem GT-R, který dost trpěl na opotřebování převodovky a diferenciálů. Nový zákon určí, co přesně musí černá skříňka zaznamenávat a jak (a kým) se budou data vyhodnocovat.

Záznamové zařízení bude, stejně jako u letadel, snímat určitý časový údaj, aby bylo možné analyzovat, co se dělo před inkriminovaným okamžikem, zpravidla nehodou. Vyhodnocovat se bude přetížení, poloha pedálů, natočení volantu, otáčky jednotlivých kol a spousta dalšího. To by mělo pomoci při objasňování nehod nejen policii, ale třeba také pojišťovnám a automobilkám, zda šlo o chybu řidiče nebo technickou závadu.

Zákon o černých skříňkách má ale docela dost odpůrců, kteří se obávají zneužívání osobních údajů. Dá se to pochopit, protože přeci jen se jedná o váš soukromý majetek. Například prostředky hromadné dopravy už nyní mají černé skříňky několik let. Evropská Unie také plánuje podobné zařízení a pravděpodobně sjednotí metodu vyhodnocování s tou americkou.

24.8.2012 8:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist