Obrací se situace Fiatu k lepšímu?

Uzavření několika strategických aliancí svědčí o víře v budoucnost Fiatu a nástup klíčového modelu Grande Punto je také slibný.

Jak to vypadá, má šéf Fiatu Sergio Marchionne důvody k úsměvu. Kdyby byl koncern PSA přesvědčen o tom, že Fiat nepřežije, neuzavřel by s ním partnerství při společné výrobě lehké dodávky od roku 2007 v Turecku. Podobné přesvědčení vyjádřil i Ford, když se s Fiatem dohodl na společné výrobě miniauta v polské továrně od roku 2008.

Na nejnovější strategické alianci se Fiat dohodl s indickou firmou Tata Motors, patřící do obřího konglomerátu. Sergio Marchionne by spolupráci nechtěl omezovat pouze na auta, ale firmu Tata vidí jako dlouhodobého strategického partnera s výhledem na spolupráci v oblasti užitkových a zemědělských vozidel. Fiat je zastoupen v divizi IVECO vyrábějící autobusy a nákladní auta, která prý plánuje expanzi na čínský trh.

Ještě větší radost musí Fiatu dělat zájem o nové Grande Punto. Počet objednávek k minulému týdnu překročil hranici 23 000, přičemž letos hodlá Fiat vyrobit 82 000 kusů. V příštím roce má produkce dosáhnout 360 000 aut, ale podle Marchionneho bude plán bez problémů překročen. Předchozí model Punto, který bude oproti novince levnější, se má vyrábět minimálně dalších 15 měsíců.

Jan Cacek

6.10.2005 7:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist