Nový Smart ForTwo se rozjel proti Mercedesu třídy S

Nový Smart ForTwo se “potkal” s posledním Mercedesem třídy S v padesátikilometrové rychlosti. Jak dopadl souboj Davida a Goliáše?
novy-smart-fortwo-se-rozjel-proti-mercedesu-tridy-s-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Malá městská auta jsou veřejností často považována za málo bezpečná. Mezi nezasvěcenými lidmi dokonce mnohdy panuje názor, že vyjet s nimi z města se rovná skoro sebevraždě, protože s malou deformační zónou a nízkou hmotností nemají sebemenší šanci obstát proti většímu soupeři.


Jaká ale bude skutečnost, když se malé auto doslova a do písmene potká s luxusní limuzínou? Koncern Daimler to vyzkoušel s třetí (a úplně novou) generací Smartu ForTwo, kterou nechal seznámit s masivní přídí nejnovější třídy S.

Náraz proběhl v rychlosti přesně 50 km/h s 50% přesahem, ze kterého by posádka vyvázla bez vážnějších zranění. Výrazný podíl na tom má zejména tuhý rám tridion chránící posádku vozidla a deformační zóny tak velké, jaké jen konstrukce auta dovolila. Zároveň je ale třeba dodat, že na výsledek měl vliv i fakt, že Mercedes třídy S je navržen tak, aby v případě kolize s lehčím vozem pohltil část nárazu, pochopitelně bez negativních vlivů na “své” cestující.

Smart ForTwoMercedes-Benz třídy S
Hmotnost1124 kg2308 kg
Kinetická energie108,41 kJ222,61 kJ
Procentuální podíl materiálu
Hliník14 %
Vysokopevnostní ocel51 %55 %
Ultra vysokopevnostní ocel13 %10 %
Ocel tvářená za tepla8%12%

18.7.2014 8:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist