Novinky v prokazování zdravotní a psychologické způsobilosti

Upraveny byly některé podmínky, které se týkají prokazování zdravotní způsobilosti řidičů a povinnosti se podrobit dopravně-psychologickému vyšetření.

Tak tedy s účinností k 1. 7. 2013 byly upraveny některé podmínky, které se týkají prokazování zdravotní způsobilosti řidičů a povinnosti se podrobit dopravně-psychologickému vyšetření. Změna byla provedena novelou č. 101/2013 Sb., kterou byl novelizován zákon č. 361/2000 Sb. Změny jsou následující:

Zdravotní způsobilost pro seniory
Byly zmírněny podmínky, za kterých jsou senioři povinni podrobovat se zdravotní prohlídce s ohledem na věk. Do 30. 6. měla osoba, která se blížila 60. roku věku, povinnost se před nabytím 60. roku věku podrobit lékařské prohlídce. Nově tato povinnost vzniká až od 65ti let.Příslušné ustanovení §87 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb. tedy nově zní takto: „Držitel řidičského oprávnění, který není osobou uvedenou v odstavci 1, je povinen se podrobit pravidelné lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení stanoveného věku, po  dovršení 68 let věku pak každé dva roky.

Zdravotní způsobilost obecně
Naopak se zpřísňují a  rozšiřují podmínky, za kterých bude řidič povinen se znovu podrobit lékařské prohlídce v souvislosti s vrácením řidičského oprávnění. Dosud tu povinnost měl v případě, kdy zákaz řízení byl delší než jeden rok.

Nově jsou podmínky pro podrobení se zdravotní prohlídce v případě, kdy se žadatel domáhá vrácení řidičského oprávnění, následující:

– vždy, když žádá o  vrácení řidičského oprávnění, které mu bylo odebráno kvůli trestnému činu

– vždy, když žádá o  vrácení řidičského oprávnění, které mu bylo odebráno kvůli přestupku, pokud byla uložená doba zákazu nejméně na dobu 6 měsíců

– vždy, když žádá o  vrácení řidičského oprávnění po uplynutí doby podmíněného zastavení trestního stíhání nebo podmíněného odložení podání návrhu na potrestání, pokud se zavázal, že v průběhu zkušební doby se zdrží řízení motorových vozidel.

To je znatelné zpřísnění proti předcházejícímu stavu.

Dopravně-psychologické vyšetření
Do 30. 6. 2013 se tomuto vyšetření (když teď pominu profesionální řidiče) podrobovali jen ti, kdo se vybodovali a  žádali o vrácení řidičského oprávnění.

Nově jsou podmínky rozšířeny i na všechny ty případy, které jsou popsány ad 2 shora. To znamená, že stačí, abyste přišli o oprávnění za přestupek na 6 měsíců a musíte se podrobit jako zdravotní prohlídce, tak dopravně-psychologickému vyšetření. Náklady hradí žadatel sám.

Judr. Tomáš Beran

31.7.2013 9:36| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist