Za 15 let má v Evropě jezdit 5 procent aut na vodík

Podle Evropského parlamentu bude mít v roce 2020 alternativní pohon čtvrtina vozidel.

Kolem pěti procent motorových vozidel v Evropě by mohlo být do roku 2020 vybaveno na vodíkový pohon. Celkově by měla ve stejném roce podle očekávání Evropského parlamentu na alternativní pohon jezdit téměř čtvrtina vozidel namísto necelých dvou procent, odhadovaných za loňský rok. Sdělili to pořadatelé odborného veletrhu Autotec, v rámci kterého se v Brně začátkem června bude konat konference na téma silniční doprava a životní prostředí.

Největší podíl mezi alternativními palivy má mít za 15 let zemní plyn, který má pro svůj pohon využívat desetina vozů. Následují biopaliva, zejména řepkový olej a bioethanol, přidávané do nafty a benzinu, s předpokládaným osmiprocentním podílem. Auta na vodík zatím nikdo ve světě komerčně nenabízí. Důvodem jsou vysoké náklady na výrobu vodíkových článků i potřeba vybudovat dostatečnou síť čerpacích stanic. První prototypy aut na vodík již představily například společnosti DaimlerChrysler, Honda nebo Mazda.

Vozy na zemní plyn již na českých silnicích jezdí v několika stovkách exemplářů. V nabídce je má několik automobilek, například Fiat či Citroen. V červnu se k nim přidá i Opel.

ČR v rámci plnění evropských směrnic chystá pro příští rok přimíchávání řepkového oleje a biolihu do stávajících pohonných směsí. V souvislosti s tím se předpokládá roční produkce řepkového oleje kolem 200.000 tun a dvou milionů hektolitrů biolihu. Ministerstvo zemědělství by mělo koncepci zavádění biopaliv představit do konce května.

Konference Silniční doprava a životní prostředí se zúčastní 28 přednášejících. V teoretické části budou prezentovat stav vývoje a použití alternativních paliv pro motorová vozidla, možnosti použití jednotného paliva pro vojenská vozidla, vodíkovou energetiku, možnosti rozvoje alternativních paliv v ČR. V praktické části budou prezentovat výsledky zkoušek výkonových parametrů motorů spalujících plynná paliva a vozy na hybridní pohon.

autoweb.cz, ČTK

10.5.2006 6:16

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist