Vydání kradeného auta z rukou policie může trvat roky

Ukradl vám soused auto a vyloupil s ním banku? Raději si kupte nové, stát vám ho jen tak nevrátí.

Nález kradeného vozidla ještě nemusí znamenat, že má původní majitel vyhráno. Zejména v případech, kdy bylo odcizené auto znovu prodáno a nárokuje si ho původní i nový majitel, ve věci zpravidla rozhoduje soud. Nebo pokud byla s vozidlem spáchána trestná činnost, protože pak se zase stává důkazem v trestním řízení. V takových případech může nalezené auto strávit na policejním parkovišti i několik let. Řekla to mluvčí policejního prezidia Petra Srnková. „Pokud je nalezeno odcizené vozidlo, je znám jeho majitel a není další důvod, proč by policie měla vozidlo dále zajišťovat, tak může být vydáno během několika hodin, několika dnů,“ vysvětlila.

Týká se to například situace, kdy se zloděj autem „sveze“ a pak je někde zanechá. Problém ale nastává, když je s ukradeným vozidlem spáchána trestná činnost. Pokud v něm například odjede zloděj od banky, kterou předtím vyloupil, stává se auto důkazem a zůstává do rozhodnutí soudu v rukou policie. Delší prodlení je často spojeno i se situací, kdy má ukradené auto již nového majitele. „Když si auto nárokuje více lidí, zjišťuje se, kdo je jeho oprávněným majitelem. To se málokdy vyřeší v trestním řízení a rozhoduje o tom civilní soud. Vozidlo je pak zajištěno do pravomocného rozsudku,“ uvedla Srnková. Na ten si mohou lidé údajně počkat i několik měsíců až let.

Přestože jsou v těchto případech vozidla umístěna do takzvané soudní úschovy, zůstávají i nadále na policejních parkovištích. „V současnosti je takových aut u nás zajištěno asi 30. Soud nemá prostory, kam je umístit,“ uvedl náměstek ředitele pražského úřadu vyšetřování Ivan Smékal. Na možnost nalezení odcizeného vozidla podle Ondřeje Karla z České asociace pojišťoven pamatují i pojišťovny, postupují však různě. Nárok na odškodnění má podle Karla vlastník vozidla, který si uzavřel havarijní pojištění zahrnující i možnost krádeže. Částka, kterou pojišťovna vyplatí, se odvíjí především od aktuální ceny vozu v době krádeže. Postup po nalezení vozidla se však podle Karla u jednotlivých pojišťoven může lišit, záleží na znění smlouvy. Některé pojišťovny se automaticky stávají majitelem nalezeného vozidla, jiné se s klientem na dalším postupu dohodnou.

Pokud původní majitel o nalezené vozidlo projeví zájem, zpravidla prý musí pojišťovně uhradit poměrnou část odškodného, které předtím obdržel. Kolik peněz musí klient pojišťovně vrátit, se stejně jako u výše odškodnění určuje podle aktuálního stavu vozu. Podle mluvčí České pojišťovny Dagmar Koutské je ale případů, kdy klient požaduje nalezené vozidlo zpět, poskrovnu. „Není to příliš častá varianta. Lidé své vozy požadují zpět například v případech, když je vůz speciálně upravený nebo k němu má jeho majitel velmi osobní vztah. Mnohem častěji se stává, že nalezené vozidlo je opotřebované, zničené nebo dokonce nabourané a majitel o něho zájem nemá,“ uvedla Koutská.

Počet odcizených aut klesá od roku 2002, kdy policisté zaznamenali téměř 25 000 krádeží. Za celý loňský rok zloději ukradli přes 21 000 vozů, policisté objasnili 3208 případů. Do konce letošního června policisté evidovali 9854 odcizených aut a vyřešili celkem 1557 krádeží.

autoweb.cz, ČTK

8.8.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist