V USA čekají pokles prodeje aut

Američtí obchodníci s auty letos očekávají mírný pokles prodejů kvůli vyšším úrokovým sazbám.

Prodej nových automobilů ve Spojených státech v letošním roce zřejmě mírně klesne kvůli růstu úrokových sazeb, jenž zvýší náklady na financování vozů. Oznámila to Národní asociace obchodníků s automobily (NADA). Podle hlavního ekonoma asociace Paula Taylora se prodej sníží na 16,8 milionu vozů z loňských 16,947 milionu. „Na tomto trhu záleží na ceně. Spotřebitel je zde na cenu velmi citlivý,“ uvedl Taylor. Americká centrální banka koncem ledna zvýšila základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta. Sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň za pět let. Řada ekonomů navíc počítá s jejím dalším nárůstem v příštím měsíci.

Některé skutečnosti jsou ale pro obchodníky s automobily příznivé. Spotřebitelská důvěra a bohatství domácností jsou v USA na vzestupu, což by mělo podpořit poptávku po luxusních automobilech. Předpokládá se rovněž, že počet majitelů řidičských průkazů v zemi letos stoupne o 1,5 procenta. Obchodníci, kteří rozšíří nabídku ojetých vozů a budou poskytovat kvalitní služby, se podle Taylora dokážou s poklesem prodeje nových automobilů vyrovnat.

„Prodejci zůstávají optimističtí ohledně budoucnosti, ačkoli v některých případech jejich dodavatelé prochází těžkými časy,“ prohlásil Taylor. Poukázal tak na přední americké automobilky General Motors a Ford Motor, které nyní na domácím trhu zápasí s konkurencí z Japonska a Jižní Koreje i se stoupajícími náklady na suroviny, zdravotní péči a penze. Drahý benzin navíc způsobil pokles poptávky po sportovně-užitkových automobilech, které byly v USA dlouhou dobu důležitým zdrojem zisků. V poslední době se tak začaly objevovat dohady o možném bankrotu GM nebo Fordu.

autoweb.cz, ČTK

27.2.2006 10:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist