V roce 2020 bude v ČR jedno auto na dva obyvatele

Podle studie Centra dopravního výzkumu bude připadat na 1000 obyvatel namísto dnešních 388 již 495 aut.

V České republice bude v roce 2020 připadat jedno auto na dva obyvatele. S odvoláním na prognózu, zpracovanou Centrem dopravního průzkumu v Praze, to píšou Lidové noviny. Studie počítá s tím, že zatímco dnes připadá na 1000 obyvatel 388 aut, v roce 2010 to už bude 420 a za dalších deset let 495 osobních vozů.

Odborníci přitom ve své studii přinášejí příznivou zprávu pro výrobce automobilů. I kdyby se podle nich nadále zvyšovala cena pohonných hmot, obyvatele Česka to od nákupu dalších aut neodradí. „Jestliže si rodina pořídí třeba tři auta, ještě to totiž neznamená, že s nimi najede celkově výrazně víc kilometrů než dříve s jedním,“ citují vedoucího sekce rozvoje dopravního sektoru Centra dopravních výzkumů Miroslava Vančuru. Studie předpokládá, že zatímco dnes ujede jedno české auto v průměru za rok 14.500 kilometrů, v roce 2010 to bude mírně přes 15 tisíc kilometrů.

Česko se tak podle Vančury přibližuje západnímu trendu, v jehož rámci má rodina třeba jedno rodinné auto a s dalším jezdí třeba manželka na nákupy nebo manžel do zaměstnání. Nová česká prognóza přitom koresponduje se zahraničními studiemi stejného druhu. Například v Rakousku, kde už dnes připadá na tisíc obyvatel 530 osobních vozidel, by to v roce 2020 podle předpokladů poslední rakouské studie mělo být 720 aut.

autoweb.cz, ČTK

15.5.2006 9:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist