Svaz dopravy podpořil satelitní mýtné

Podle prezidenta svazu je mikrovlnný systém zastaralý; stejný pohled na věc má i ministerstvo dopravy.

Svaz dopravy České republiky podporuje satelitní řešení mýtného pro zpoplatnění silnic první třídy. Na tiskové konferenci to uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák. Svaz dopravy se tak postavil za ministerstvo dopravy, které o využití satelitu nyní jedná s firmou Kapsch. Ta naopak navrhuje kombinaci mikrovlnné a satelitní technologie.

Mikrovlnný systém je podle Hanáka mírně zastaralý. „Samozřejmě chápeme, že by to měl být satelitní systém,“ řekl. Argumentem pro satelitní technologii je podle svazu i snaha České republiky, aby v Praze bylo sídlo evropského navigačního systému Galileo. „Zásadně za to v Bruselu lobujeme,“ doplnil Hanák. Svaz také prosazuje, aby dopravci využívali po celém území ČR jednu palubní jednotku, ačkoliv na dálnicích a rychlostních silnicích již běží mikrovlnný systém.

Svazu sice vadí, že nová jednotka bude pravděpodobně dražší než ta současná, ale preferuje praktickou stránku věci. „Když si představím, že bych měl mít jednu krabičku pro Rakousko a druhou pro Německo, do budoucna Maďarsko, Slovensko a dvě pro ČR, to už je šest, ten řidič by už přes to sklo neviděl ani kamion před sebou,“ vysvětlil Hanák.

Podle původní smlouvy mezi MD a Kapschem měla být stejně jako na dálnicích i na silnicích první třídy využita mikrovlnná technologie. MD však požádalo na podzim firmu Kapsch o návrh systému se satelitní technologií, nyní se o konečné podobě systému jedná.

autoweb.cz, ČTK

21.2.2007 9:37

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist