Soukromé firmy budou moci špehovat řidiče

Jeden řidič u soudu zpochybnil legalitu soukromých radarů – a úřady už připravují nový zákon.

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s ochránci soukromí připravuje zákon, který by umožnil pořizovat fotografie rychle jedoucích vozidel i soukromým firmám. Nyní smí takové záběry, které by sloužily jako důkaz, pořizovat jen policie. Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec k tomu řekl, že podnětem pro přípravu zákona bylo rozhodnutí soudu, podle něhož obce nesmí jako důkaz pro potrestání použít snímky provinivšího řidiče, pokud je pořídila smluvní soukromá firma.

„Každá pořizovaná informace o řidiči, tedy i pouhá fotografie, je považována za osobní údaj, neboť účelem jejího pořízení je identifikace řidiče,“ oznámili ochránci soukromí. Řešení současného stavu je tedy podle Němce v tom, že by se soukromé firmy staly zpracovateli osobních údajů za podmínek vymezených zákonem, přičemž správci těchto údajů by byly například obce jako správní orgán, který přestupek projednává. Fotografie provinivších se řidičů by podle Němce nesměly být použity k jinému než pořizovanému účelu a shromažďovány by mohly být jen po dobu nezbytně nutnou.

Přípravu zákona vyvolalo rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové v případu muže, který projel obec na Trutnovsku téměř sedmdesátikilometrovou rychlostí. Radnice na základě fotografie z pevného radaru smluvní soukromé firmy rozhodla o trestu. Řidič se ale obrátil na soud a uspěl. Firma totiž podle soudu nesmí schraňovat osobní údaje, tedy ani podobenku člověka za volantem, a navíc si obec nemůže zjednat na postihování řidičů firmu, která dostává podíl z vybraných pokut, a tudíž má zájem na tom, aby se jich vybralo co nejvíce.

autoweb.cz, ČTK

14.9.2007 8:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist