Sněmovna je pro tabákovou reklamu na GP v Brně

Velká cena ČR motocyklů dostala od PS výjimku ze zákazu tabákové reklamy pro další tři roky. Čeká se na souhlas Senátu a prezidenta.

Výjimku poslanci schválili v rámci hlasování o novele zákona o regulaci reklamy. Nyní předlohu posoudí ještě Senát a prezident. Tabáková reklama je už nyní v České republice výrazně omezena. Motoristický sport má sice výjimku, ale ta končí a podle některých poslanců by byl motocyklový závod v Brně bez reklamy na tabák ohrožen.

Proti výjimce se dnes postavil lidovec Josef Janeček, který je znám jako odpůrce kouření a tabákové reklamy. Peníze pro motoristické soutěže lze podle něj získat například zvýšením spotřební daně na tabák. „Česká republika je velmi zvláštní zemí, která se vydala v ochraně obyvatelstva před dopady tabákových výrobků zcela opačným směrem než zbytek civilizovaného světa,“ prohlásil.

Spokojen byl naopak po hlasování ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). „Příští rok, pokud by se dnes neschválila výjimka na reklamu na tabákové výrobky, by byla velká cena v Brně ohrožena,“ řekl novinářům. Česká republika tak podle něj není v rámci EU „papežštější než papež“. „Umožní to tedy, aby tato významná motoristická akce … pokračovala minimálně další tři roky,“ dodal.

Parlament již v roce 2003 rozhodl o omezení tabákové reklamy. Tabákové firmy však dostaly možnost ještě několik let sponzorovat motoristické soutěže. Hospodářský výbor sněmovny zapracoval do novely ustanovení, podle nějž mají další tři roky platit již dříve uzavřené reklamní smlouvy.

autoweb.cz, ČTK

14.10.2005 10:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist