Smlouva s Hyundai neobsahuje výši investice

Hyundai se nezavazuje k minimální výši investice do továrny v Nošovicích, podle CzechInvestu to není nutné.

Jihokorejská automobilka Hyundai se ve smlouvě o investici v Nošovicích v Moravskoslezském kraji nezaváže k minimální výši investice do nové továrny. Podle vládní agentury CzechInvest to ale není nutné, protože systém investičních pobídek bude společnost Hyundai motivovat k co největší investici, která by se měla pohybovat mezi 600 milionů eur až 1,1 miliardy eur. Návrh smlouvy s Hyundai, který ve čtvrtek schválili moravskoslezští zastupitelé, ještě musí projednat česká vláda a představenstvo Hyundai.

„Jedná se o pozitivní motivaci. Investor (Hyundai) není (ve smlouvě) zavázán k investici v nějakém dolním limitu, ale v podstatě investiční pobídky ho motivují, aby investoval co nejvíce. Rámec se pohybuje zhruba od 600 milionů eur do 1,1 miliardy eur,“ řekl dnes novinářům Hanuš Krejčí z agentury CzechInvest. Dodal, že investice Hyundai se proto s největší pravděpodobností bude pohybovat kolem 30 miliard korun, které odpovídají plánované výrobě 300.000 automobilů ročně.

Podle návrhu smlouvy poskytne stát Hyundai slevu na dani v odhadované výši 1,3 miliardy korun, 200.000 korun za každé nové pracovní místo (asi 200 milionů při tisícovce nových míst), maximálně téměř 350 milionů korun na rekvalifikace zaměstnanců a slevu z ceny pozemku ve výši přibližně 740 milionů korun. Navíc dostane Hyundai od státu přímou dotaci, její výše bude záviset na celkové investici. V případě investice 23,2 miliardy se bude podpora pohybovat kolem 1,5 miliardy korun, maximálně může stát korejské firmě vyplatit 2,4 miliardy při investici 32 miliard korun.

Hyundai se naopak zavázala zahájit výstavbu továrny do tří měsíců od vydání stavebního povolení, nejpozději však do konce roku 2007. Termín se však může posunout například kvůli aktivitám nevládních organizací. Hyundai by také měla udržet investici v ČR deset let od zahájení výroby, tedy minimálně do roku 2018. V opačném případě by musela vrátit státní dotaci 1,5 až 2,4 miliardy korun. Na investiční pobídky se zase vztahuje podmínka udržet investici v Nošovicích nejméně po dobu pěti let od roku, kdy Hyundai splní podmínky zákona o investičních pobídkách.

Nová továrna Hyundai má v Nošovicích zahájit provoz v roce 2008. Výstavbu prvních továrních objektů chtějí Jihokorejci v Nošovicích zahájit letos v září. Továrna bude nabírat zaměstnance postupně a plánovaných 3000 pracovníků by měla zaměstnat až na přelomu let 2009 a 2010. Hyundai se totiž ve smlouvě zaváže vytvořit v nošovickém závodu do tří let od zahájení výroby nejméně 1000 pracovních míst, ačkoli se dosud hovořilo o tom, že závazek Hyundai bude činit 3000 pracovníků. Hyundai ale předpokládá, že do roku 2010 v Nošovicích zaměstná 3514 lidí. Hyundai se zároveň ve smlouvě zaváže vyrábět v Nošovicích 200.000 automobilů ročně. Automobilka ale připouští rozšíření kapacity na plánovaných 300.000 automobilů.

autoweb.cz, ČTK

5.5.2006 12:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist