Silnice bude hlídat satelit

Mýtné se bude platit na všech silnicích včetně okresek, rozhodl stát.

Ministerstvo dopravy vypíše v nejbližší době výběrové řízení na satelitní mýtný systém pro silnice první, druhé i třetí třídy. S ministerstvem se na tom dohodli krajští hejtmani. Dohoda znamená zvrat v celé mýtné kauze; původně se mýto mělo platit pouze na silnicích první třídy, a to pomocí mikrovlnné technologie. Systém měla zbudovat firma Kapsch.

Ministerstvo ani Kapsch nechtěly informaci komentovat. Přitom Kapsch, který vybudoval mýtný systém na dálnicích, má se státem platnou smlouvu o vybudování systému mikrovlnnou technologií i na silnicích první třídy. Vypsáním nového výběrového řízení by přišel o podstatnou část zakázky. Jak tuto situaci hodlá ministerstvo řešit, není dosud jasné.

Podobně široký záběr mýtného systému neexistuje nikde v Evropě. Jakých automobilů se bude mýtné na silnicích nižších tříd týkat a kdo o tom bude rozhodovat, není zatím jasné. Nejistota panuje také u výše kilometrových sazeb. Vyhláška MD počítá pro silnice první třídy zatím s průměrnou sazbou 1,6 koruny za kilometr; na dálnicích dopravci platí 4,05 koruny za kilometr. Kraje však údajně požadují, aby byl nejvyšší poplatek na silnicích třetí třídy a nejnižší na dálnicích, které by se tak staly magnetem pro těžkou dopravu.

autoweb.cz, ČTK

30.5.2007 2:21

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist