Praha plánuje zavedení mýtného

Elektronické mýto má být zavedeno teprve po dokončení vnitřního a vnějšího okruhu.

Hlavní město Praha počítá se zavedením elektronického mýta, ale až poté, co bude dokončena výstavba dopravní infrastruktury, zejména vnitřního a vnějšího okruhu kolem města. Klíčové úseky na těchto stavbách by měly být dokončeny nejdříve za čtyři až pět let. Uvedl to náměstek primátora Jan Bürgermeister na konferenci o městských mýtných systémech.

Mýtné je podle náměstka nutné jako doplňkový regulační nástroj, aby snížilo dopravní zatížení rezidenčních čtvrtí v centru města, kam by se mohla přesouvat část dopravy z hlavních komunikací. Podle něj je ale nyní předčasné hovořit o konkrétní technologii či rozsahu zpoplatněného území. Rozhodně nepůjde o pevné mýtnice, ale o nejmodernější technologii, uvedl.

Podle dřívějších informací projekt zavedení mýta v Praze vyjde na několik miliard korun a na jeho zavedení by se mohli podílet soukromí investoři. ČR se nyní chystá na zavedení mikrovlnného systému výběru mýta pro nákladní automobily na vybrané silniční a dálniční síti. Systém, který má fungovat od příštího roku, buduje konsorcium vedené firmou Kapsch.

Zpoplatnění vjezdu do centra města využívá například od roku 2003 britská metropole Londýn. Výsledkem zavedení mýta je pokles dopravy v centru města o 18 procent. Od počátku 90. let vybírá mýtné i norské Oslo.

autoweb.cz, ČTK

21.4.2006 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist