Porsche zvyšuje podíl ve Volkswagenu

Německá automobilka Porsche chce zvýšit podíl v největším evropském výrobci automobilů Volkswagen na 29,9 procenta ze současných zhruba 27,4 procenta.

Porsche to uvedlo ve zprávě o hospodaření za letošní fiskální rok, který skončil v červenci. Hrubý zisk vzrostl o 70 procent na rekordních 2,11 miliardy eur (asi 59,3 miliardy Kč). Porsche podíl ve Volkswagenu prestižní značka systematicky zvyšuje – ještě v srpnu měla jen 21,3 procenta akcií. Podíl nejprve zvýšila na 25,1 procenta a krátce na to až na současných více než 27 procent.

Porsche registruje vysokou poptávku po svých luxusních automobilech, především po modelu 911. Značný zájem je ale také o úplně nový model Cayman S. Zisk vysoko překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpověděli zisk 1,58 miliardy eur. Celoroční čistý zisk firmy vystoupil na 1,39 miliardy eur a také překonal odhady. Analytici v průměru čekali čistý zisk 1,06 miliardy eur. Vzhledem k příznivým výsledkům podnik navrhl zvýšit výplatu dividend na šest eur na jednu prioritní akcii. Na každou akcii chce vyplatit i mimořádnou dividendu ve výši tří eur. Kurz akcií se přesto po zveřejnění zprávy vydal dolů a snížil se o více než tři procenta na 886 eur.

Investorům se nelíbí, že Porsche se chystá ke zvýšení základního jmění. Akcie se prodávají za čtrnáctinásobek očekávaného zisku, což je proti konkurentům prémie. Investoři na akciích oceňují především silnou značku a výborné výsledky, které management Porsche systematicky předvádí. Výhodou je i to, že prodej luxusních vozů není náchylný na výkyvy stavu ekonomiky, protože bohatým je zpravidla jedno, zda roste či klesá HDP nebo zda se zvyšují či snižují průměrné příjmy.

Akcie Porsche se prodávají za vyšší cenu i přesto, že podnik není ochoten zveřejňovat úplně všechny informace, které mohou mít na vývoj kurzu vliv. Agentura Reuters například upozorňuje, že moc jasno není ve finančních derivátech, s jejichž pomocí se Porsche zajišťuje proti měnovým výkyvům. Podnik navíc nezveřejňuje čtvrtletní výsledky, jak to činí většina firem, s jejichž akciemi se obchoduje na veřejných trzích. Akcie, které má Porsche na burze, dokonce majitelům nedávají ani hlasovací práva.

Automobilka už koncem září oznámila, že tempo růstu tržeb v minulém roce přesáhlo tempo růstu počtu prodaných vozů. Zatímco tržby vzrostly o 10,6 procenta na 7,27 miliardy eur, prodej vozů se zvýšil o 9,5 procenta na 96.794 kusů. To znamená, že firmě se daří zvyšovat prodejní cenu. Expanze na nové trhy by měla automobilce pomoci zachovat prodej na rekordní úrovni i letos. Management očekává, že výrazné zrychlení růstu lze čekat kolem roku 2009, kdy se v autosalonech objeví jeho nový čtyřdveřový model Panamera.

autoweb.cz, ČTK

16.11.2006 7:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist