Policie bude zodpovědná za vozidlo, které znehybní nebo odtáhne

Policisté budou povinni zajistit, aby odtažené auto nikdo neodcizil, nepoškodil nebo nevykradl.

Policisté, kteří nechají odtáhnout vozidlo, budou podle zákona povinni zajistit, aby ho nikdo neodcizil, nepoškodil a nevykradl. Nové povinnosti dnes poslanci potvrdili v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Předlohu, která také zavádí bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů, sněmovna přijala již loni. Účinnosti ale nabude až v polovině roku. Poslanci ji nyní znovu upravovali.

V zákoně o provozu na pozemních komunikacích přijala sněmovna v červnu několik ustanovení, která odborná a laická veřejnost kritizuje. Problematické body následně navrhl odstranit Senát. Požadoval například zrušit zákaz předjíždění pro kamiony na dálnici a oddálit účinnost zákona o půl roku, tedy na 1. ledna 2007. Sněmovna ale doporučení senátorů odmítla a přijala předlohu v původní sněmovní verzi. Zrušit zákaz předjíždění pro kamiony navrhovali poslanci i dnes. Většina sněmovny ale byla proti.

Nový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů počítá s tím, že každý řidič bude moci dostat až 12 trestných bodů. Potom přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Předloha reaguje na hrozivý stav na českých silnicích, kde každý rok přijde o život na 1300 lidí. Vláda chce počet těchto úmrtí snížit do roku 2010 na polovinu. Řidiči se ale budou moci bodů také zbavit, když se nedopustí přestupků. Za první rok bez přestupků by se jim mohly odečítat čtyři body, za druhý rok také čtyři a za rok třetí všechny zbývající body.

autoweb.cz, ČTK

10.2.2006 2:46

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist