Pneuservisy jsou přetížené

Pneuservisy po celé zemi čelí v těchto dnech velkému náporu motoristů, kteří kvůli příchodu chladnějšího počasí a prvním sněhovým přeháňkách chtějí vyměnit letní pneumatiky za zimní.

V mnoha regionech je poptávka majitelů automobilů tak velká, že pneuservisy musí klienty objednávat na pozdější termíny a čekací doby činí i několik dní. Majitelé servisů si stěžují, že čeští řidiči opět nechali výměnu pneumatik na poslední chvíli.

Ceny za přezutí automobilů jsou navzdory obrovskému zájmu motoristů zhruba stejné jako loni. Útokem vzali řidiči hned na začátku týdne pneuservisy v Karlovarském kraji. Na počkání nyní žádný servis pneumatiky nepřezouvá a čekací doby se pohybují kolem několika dnů.

„Jakmile v televizi řekli, že bude mrznout, nahrnuly se sem desítky lidí. Jsme obsazeni na týden dopředu a zatím nové objednávky ani nebereme. A obdobně jsou na tom i v dalších servisech, kam dodáváme pneumatiky,“ řekl majitel sokolovského pneuservisu Zdeněk Makar.

I v Moravskoslezském kraji řidiči výměnu pneumatik nechali na poslední chvíli. Například před pneuservisem K&K v Šenově se dnes vytvořila několikakilometrová fronta. „Řidiči čekali až tři hodiny. Je to tady od rána. Když chce někdo na objednávku, musí tak týden počkat,“ řekl pracovník servisu. Dodal, že podobná situace se opakuje každý rok s prvním sněhem. „Nic mimořádného se neděje. Již tradičně se přezouvá na poslední chvíli,“ řekl. Nápor řidičů podle něj pravděpodobně potrvá až do konce příštího týdne.

Zahlceny objednávkami na výměnu pneumatik jsou v těchto dnech také pneuservisy na jihu Moravy. Pracovníci pneuservisu Liška, největším na Blanensku, mají tolik práce, že od dnešního dne nezvedají telefony. Lidé se mohou objednat pouze osobně a to nejdříve na polovinu příštího týdne. Cena přezutí je stejná jako v minulých letech. Výměna letních pneumatik za vlastní zimní vyjde u osobního vozidla do 1000 korun, uvedl pracovník pneuservisu.

Přestože meteorologové už několik dní varovali před výrazným ochlazením a sněžením, ani v horských oblastech Libereckého kraje to řidiče nepřesvědčilo, aby své vozy přezuli do zimních pneumatik včas. „V minulých dnech jsme tu měli prázdno a dnes, jakmile napadl první sníh, se všichni můžou zbláznit,“ řekla ČTK pracovnice pneuservisu ve Smržovce na Jablonecku. Servis podle ní bere objednávky už na konec příštího týdne. Podobná je situace i na dalších místech v Libereckém kraji včetně krajského města.

Jsou ale i servisy, kde objednávky neberou a auta odbavují, jak přijedou. Pro motoristy to ale znamená vystát si i několikahodinovou frontu. Ceny služeb se přitom ve srovnání s loňským rokem výrazně nezvedly, zdražila ale závaží, jimiž se vyvažují kola. Stará olověná musí servisy nahradit ekologicky nezávadnými, ale dražšími. V provozovně Storex v Teplicích zaznamenali zvýšený zájem o zimní přezutí automobilů od pondělí. „Máme nyní pětkrát více zákazníků, než obvykle,“ řekl pracovník servisu. Podle zkušeností z minulých let trvá toto podzimní přezouvací období zhruba dva až tři týdny. Ceny jsou v teplickém Storexu už tři roky stejné a pohybují se od 110 do 150 korun za kolo podle typu auta.

Také pracovníci v jihočeských pneuservisech se v posledních dnech nezastaví. Zvýšení cen za výměnu pneumatik ale servisy nechystají. „Nezdražujeme, ale nával máme hrozný. Od rána se nezastavíme a budeme tu až do 23:00. Děláme auta po půlhodinách,“ řekl zaměstnanec Pneuservisu Auto Moto Josef Šiška v Táboře.

Návalu klientů k jednorázovému prudkému zvýšení cen nevyužijí ani v Auto Pneuservisu Karel Herold v Týně nad Vltavou. „Děláme třeba 25 aut denně,“ uvedla spolumajitelka servisu Zuzana Heroldová. Nápor zákazníků začínají pociťovat i pneuservisy v Olomouckém kraji. Například v olomouckém Pneucentru N & N dnes motoristé čekali na přezutí asi dvě hodiny. Zvýšený zájem provozovna očekává také v následujících dnech. Podle prodavače rakovnické pobočky společnosti Barum centrum Praha Karla Lišky mají v těchto dnech v pneuservisu nabito. „Je to každý rok stejné, řidiči nechávají přezutí zimních pneumatik na poslední chvíli a často je k tomu přiměje až první sníh,“ dodal.

autoweb.cz, ČTK

3.11.2006 6:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist