Pětina lidí ze severu Moravy Hyundai nechce

Podle průzkumu firmy Datamar vidí Severomorané příchod Hyundai negativněji než ostatní obyvatelé.

Vstup jihokorejského investora Hyundai do Nošovic podle průzkumu výzkumné a marketingové agentury Datamar nevnímají obyvatelé Moravskoslezského kraje tak pozitivně jako lidé ve zbytku země. Stavbě automobilky v regionu fandí jen 58 procent lidí proti 85 procentům v celém Česku. Pětina Severomoravanů vstup Hyundai vidí jako negativní. V celé zemi tak reagovala jen čtyři procenta dotázaných. Hyundai ještě letos začne v Nošovicích na Frýdecko-Místecku stavět závod na výrobu asi 300.000 aut ročně.

Podle náměstka hejtmana Pavla Drobila je odmítavější přístup lidí v Moravskoslezském kraji pochopitelný. „Naši občané ponesou větší díl negativních záležitostí, které budou spojeny s výstavbou továrny a dopravní infrastruktury. Je tedy logické, že ten absolutně pozitivní dojem z akce je tím zastíněn,“ řekl Drobil novinářům.

Firma Datamar ve svém průzkumu oslovila přes 500 lidí v celé zemi. Někteří ekonomové také upozorňují na rizika, která jsou spojena se závislostí ČR na automobilovém průmyslu a která by v případě recese mohla ekonomika nepříjemně pocítit. Česko se díky Hyundai stane po Slovensku druhým největším výrobcem automobilů v EU. Na komplikace v souvislosti se stavbou továrny podle Drobila hejtmanství obyvatele kraje od začátku upozorňovalo, a proto také bude vyplácet 100.000 korun každé domácnosti v Nošovicích a sousedních Nižních Lhotách. Polovinu z této částky by měl kraj vyplácet při vydání stavebního povolení na automobilku, na niž by měla být podepsána investiční smlouva v polovině května. Drobil tak předpokládá, že prvních 50.000 korun dostanou lidé na podzim. Zbytek jim bude vyplacen při kolaudaci továrny.

Největší odpor proti Hyundai v kraji přichází z Nošovic, kde se lidé se od začátku rozdělili do dvou nepřátelských táborů. V jednom byli příznivci Hyundai, ve druhém odpůrci. Někteří z nich se dlouho bránili prodeji svých polností kvůli stavbě zóny pro Hyundai. „Netroufám si odhadnout, kolik našich lidí je proti, ale ti, co ji od začátku nechtěli, nezměnili názor, jsou stále proti,“ řekla starostka obce Dana Tichá. Sama si prý ještě nedokáže představit, co vlastně bude pro obec stavba obří továrny znamenat. „Čekají nás určitě starosti, ale zatím nevíme jaké. Pořád se to jen připravuje,“ řekla. „Je tady blbá atmosféra, vztahy se nezlepšily. Někteří se mezi sebou nebaví, je to takové pořád rozhádané,“ doplnila ji jedna z obyvatelek obce, která si nepřála být jmenována. Podle ní se ale lidé v Nošovicích s budoucí automobilkou už smířili a teď chtějí bojovat o to, aby vyráběla co nejeekologičtěji.

Automobilka Hyundai investuje 800 milionů až jednu miliardu eur (až 29 miliard Kč) do výstavby nového montážního závodu v severomoravských Nošovicích. Továrna zaměstná přímo 3000 lidí a výrobu by měla spustit v roce 2008. Dalších až 12.000 lidí by mělo najít práci u subdodavatelů Hyundai. V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě druhá nejvyšší nezaměstnanost v zemi, v března činila 14,4 procenta. Průmyslová zóna v Nošovicích by se měla začít stavět v nejbližších týdnech.

autoweb.cz, ČTK

3.4.2006 4:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist