Opožděním investice by Hyundai vznikly velké ztráty

Zástupci Moravskoslezského kraje se neobávají průtahů ze strany automobilky.

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor Company nemá podle představitelů Moravskoslezského kraje zájem na oddalování své nejméně třicetimiliardové investice do Nošovic na Frýdecko-Místecku, protože by jí tak vznikly značné ztráty. Způsobily by je výpadky ve výrobě nového typu automobilu i v produkci převodovek. Zástupci kraje to včera uvedli na tiskové konferenci.

Obavy ze zdržení investice se objevily po zprávě o vyšetřování šéfa firmy Čonga Mong-kua kvůli korupční aféře v Koreji. Vedení automobilky chce podle dřívějších informací hejtmana Evžena Tošenovského začít stavět továrnu v Nošovicích až za miliardu eur (asi 29 miliard korun) letos na podzim. „Do výzkumu a vývoje nového modelu Hyundai investovala miliardy dolarů, proto nemá zájem na odkladu investice. Při předpokládané měsíční výrobě 25.000 aut by jim v tržbách vznikalo 15 miliard až 25 miliard korun měsíční ztráty,“ řekl novinářům vedoucí kanceláře hejtmana Petr Vaněk.

Podle náměstka hejtmana Pavla Drobila by další ztráty vznikaly opožděním dodávek do automobilky KIA Motors v Žilině. Převodovky bude podle zveřejněné investiční smlouvy vyrábět majetkově spřízněná korejská firma Hyundai Mobis. Jejím cílem je vyrábět 600.000 převodovek ročně, přičemž polovina produkce by měla putovat na Slovensko. Drobil očekává, že Hyundai v těchto dnech požádá o zahájení stavebního řízení, které je potřebné pro vydání stavebního povolení pro nošovickou automobilku. Šéf agentury CzechInvest Hanuš Krejčí odhaduje, že ve výrobě převodovek vznikne několik stovek pracovních příležitostí a půjde o nejméně stomilionovou investici. „Zatím žádná žádost o investiční pobídky z jejich strany podána nebyla, předpokládám, že se tak stane v nejbližších měsících,“ řekl ČTK Krejčí.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban podepsal minulý týden ve čtvrtek s viceprezidentem společnosti Kim Tong-činem investiční smlouvu o stavbě továrny Nošovicích. Hyundai zpočátku počítá v Nošovicích s investicí 743 milionů eur (asi 21 miliard korun) a celkově až se sumou přes jednu miliardu eur. Závod v Nošovicích by měl vyrábět 200.000 automobilů ročně a po rozšíření kapacit až 300.000 automobilů a 600.000 převodovek, výrobu by měl zahájit v roce 2008. Nošovická továrna vytvoří nejméně 1000 pracovních míst, Hyundai ale předpokládá, že do roku 2010 v Nošovicích zaměstná přes 3500 lidí.

autoweb.cz, ČTK

23.5.2006 6:09

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist