ODS chce podle Tlustého nižší spotřební daň z pohonných hmot

Občanští demokraté budou ve sněmovně prosazovat snížení spotřební daně z pohonných hmot na minimální úroveň, kterou požaduje EU.

Ministr financí Vlastimil Tlustý to dnes bez číselných údajů řekl ČTK a Radiožurnálu s tím, že on sám tento návrh podpoří. Z jeho slov vyplynulo, že návrh předloží některý z poslanců ODS v rámci parlamentní debaty o novele, kterou vypracovala ještě bývalá vláda a která má zvýšit spotřební daň na tabák. Sněmovna se předlohou začne zabývat v pátek, kdy ji ale ještě nebude schvalovat. To se asi dá čekat nejdříve za několik týdnů. Na dotaz ČTK, zda si od případného snížení spotřební daně z pohonných hmot slibuje pokles cen benzinu, Tlustý řekl, že „ne žádný dramatický“. „Ale já chci mít čisté svědomí, že Česká republika je v daňové zátěži právě ve spotřebních daních pouze a jen tam, kde nám to stanovuje Evropská unie,“ uvedl. Sociální demokracie podle něj „zvyšovala spotřební daně nad tento rámec“, čímž prý zvyšovala i cenu benzinu a nafty.

ODS už loni na podzim navrhla snížit spotřební daně z benzinu o 1,30 koruny za litr. Snížení navrhla také u motorové nafty, a to o 40 haléřů na litr. Zástupci ODS tehdy uváděli, že ceny benzinu by se tak mohly snížit o dvě koruny na litr. Tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka to odmítl s tím, že snížení daně by výrazně prohloubilo schodek státního rozpočtu. Pokud by daň klesla o dvě koruny na litr, příjmy státního rozpočtu by se podle něj snížily o 13 miliard korun. Nynější novela, kterou předložila bývalá vláda Jiřího Paroubka, se týká spotřební daně z tabákových výrobků. I tuto část chce Tlustý upravit, a to tak, aby daně z tabáku sice rostly, ale méně, než minulý kabinet navrhl. Sazby daní by podle nového ministra měly i v tomto případě odpovídat prahově nejnižším limitům stanoveným Evropskou unií.

autoweb.cz, ČTK

14.9.2006 2:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist