Německo asi prohraje spor o ochranu VW

Zákon, podle nějž žádný akcionář nesmí mít víc než 20% hlasů, je podle právního experta neudržitelný.

Zvláštní německý zákon, který chrání automobilku Volkswagen před takzvaným nepřátelským převzetím, tedy před odkoupením cizím investorem proti vůli vedení podniku, je zřejmě neudržitelný. Řekl to dnes expert Evropského soudního dvora v Lucemburku Damazo Ruiz-Jarabo Colomer.

Podle názoru tohoto odborníka, jehož posudek je pro soud klíčový, je 47 let starý německý zákon v rozporu se zásadou volného pohybu kapitálu v Evropské unii a Německo vleklý spor s unií o tento zákon prohraje. Stanovisko Ruize-Jaraba, který formálně vystupuje v roli generálního advokáta při evropském soudu, není sice pro soud závazné, ale v praxi se jím tribunál obvykle řídí.

Zákon obsahuje mimo jiné klauzuli, podle níž nemá žádný akcionář firmy Volkswagen při hlasování valné hromady více než 20 procent hlasů, i kdyby vlastnil více než 20 procent akcií. Podle názoru experta dává zákon příliš silné postavení německé spolkové vládě a vládě Dolního Saska, na jehož území je sídlo firmy, mimo jiné zvláštními právy státu při sestavování dozorčí rady podniku. To vše podle něj odrazuje soukromé investory a omezuje jejich činnost.

Případ je před evropským soudem projednáván na základě žaloby Evropské komise proti Německu, podané před dvěma a půl roky. Brusel tvrdí, že německý zákon je v rozporu nejen s principem volného pohybu kapitálu, ale i se svobodou volit si sídlo podniku.

K žalobě se mezitím připojil i momentálně největší vlastník Volkswagenu – jiná německá automobilka Porsche. Ta nyní vlastní 27,4 procenta akcií VW a má povolení zvýšit svůj podíl až na 30 procent. V případě zrušení zákona by získala možnost blokovat strategická rozhodnutí firmy. Definitivní rozhodnutí soudu se očekává během několika měsíců.

autoweb.cz, ČTK

13.2.2007 2:22

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist