Mýtné se možná bude platit na všech silnicích

V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček.

Kamiony budou možná platit mýtné nejen na dálnicích a silnicích první třídy, ale i na silnicích druhých a třetích tříd. Ministerstvo dopravy už zahájilo přípravu dalších dvou etap mýtného, po jejichž dokončení by mohly být zpoplatněné prakticky všechny silnice v Česku. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček.

Navíc se uvažuje o tom, že se rozšíří okruh vozidel, která musí mýtné platit. Ministerstvo dopravy bude jednat s hejtmany a ministerstvem financí to tom, zda by mýtné měly platit všechny automobily nad 3,5 tuny, tedy i každá větší dodávka. Současné mýtné se vztahuje jen na kamiony a autobusy nad 12 tun. Návrh posoudí také experti z Vysoké školy ekonomické. „Musíme zjistit, jaký by to mělo dopad na ekonomiku. Zda by to například nenastartovalo inflační spirálu,“ uvedl Řebíček.

Mýtné nad 3,5 tuny se v současnosti platí pouze v Rakousku a Švýcarsku. Rakouskou ekonomiku to přitom postihlo výrazně, například míra inflace stoupla o více než procentní bod.

Pro rozšíření výběru mýtného i na silnice nižších tříd má ministerstvo dvě varianty. Buď stát centrálně zavede mýtné na všech silnicích druhých a třetích tříd, nebo si kraje budou moci vybrat, které silnice zpoplatní. Výnos z mýtného na silnicích nižších tříd by měl připadnout krajům, aby mohly zlepšovat kvalitu svých silnic. Stát by inkasoval pouze peníze vybrané na dálnicích a silnicích první třídy, které spravuje.

autoweb.cz, ČTK

9.3.2007 9:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist