MfD: ODS má další návrh na zmírnění silničního zákona

Dvanáct bodů zůstane, ale lehčí hříšníci dostanou řidičák zpět už po třech měsících.

Ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) připravuje další návrh na zmírnění silničního zákona, který mimo jiné přinesl bodový systém a na českých silnicích platí pro řidiče od letošního července. Podle návrhu by například řidič, který nasbírá 12 trestných bodů za drobnější přestupky, přišel o řidičský průkaz jen na tři měsíce, ne na celý rok. Návrh má údajně šanci uspět, ministr ho už předjednal s politiky, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Podle MfD se v návrhu počítá s tím, že by zůstala zachována dvanáctibodová hranice pro odebrání řidičského průkazu. Řidič, který dostane 12 bodů za lehčí přestupky, jako jsou nerozsvícená světla nebo nezapnuté bezpečnostní pásy, by ale přišel o řidičský průkaz jen na tři měsíce. Za závažnější přestupky (alkohol za volantem, překročení povolené rychlosti) by zůstalo odebrání řidičského průkazu na rok.

Cyklisté bez pokut

Řidičské průkazy by také policisté mohli zadržet na místě jen za přestupky, které se dají považovat za trestný čin, tedy například za jízdu pod vlivem alkoholu nebo spáchání závažné dopravní nehody, píše deník. Podle MfD by dále například cyklistovi, který zaviní nehodu a zraní se při ní pouze on sám, neměla hrozit vysoká pokuta. Nyní může dostat postih ve výši až 50.000 korun. „Navrhujeme nyní změnit pouze to, co vadí všem politickým stranám. Do kontroverznějších věcí se pouštět nechceme,“ řekl MfD Řebíček. Návrh chce podat jako poslanec spolu s dalšími kolegy z ODS. Řebíček už návrhy předjednal s některými politiky. Podle MfD by s nimi mohl uspět. Poslanci by se k návrhům mohli dostat na přelomu listopadu a prosince.

Mrtvých by mohlo být méně než 1000 – poprvé od roku 1989

Občanští demokraté v říjnu ve sněmovně neuspěli s návrhem změnit podobu bodového systému. Výhrady měli k návrhu poslanci téměř všech ostatních stran. Většinou se shodli na tom, že jakékoli zmírnění nastavených parametrů by mohlo vést k destrukci celého systému. Sněmovna tehdy vrátila ODS návrh k přepracování. Poslanci ODS v novele navrhovali zvednout hranici 12 trestných bodů pro řidiče na 18. Podle odborníků i policistů má bodový systém na situaci na silnicích zásadní vliv a snížil počet dopravních nehod, i když v poslední době jsou již řidiči méně ukáznění než v létě. Podle policie je naděje, že letos počet mrtvých na českých silnicích nepřekročí tisícovku. Naposledy zahynulo na silnicích méně než 1000 osob v roce 1989, a to 914.

autoweb.cz, ČTK

8.11.2006 9:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist