MD od ledna zpoplatní méně než 200 kilometrů silnic první třídy

Oproti původním předpokladům zůstanou zdarma některé silnice na severu Čech.

Ministerstvo dopravy zpoplatní od ledna 2008 mýtem 193,8 kilometru silnic první třídy. To je zhruba o 80 kilometrů méně, než ještě před týdnem předpokládal návrh vyhlášky. Na poslední chvíli úřad z vyhlášky vyškrtl silnici číslo devět od České Lípy k německým hranicím a silnici číslo 10 z Turnova do Harrachova. ČTK to sdělil náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. „Devět a deset tam nebudou, protože to jsou komunikace, které již jsou předmětem zkoumání toho satelitu,“ upozornil Hodač na úvahy MD o využití satelitní technologie. Podle něj tak nemá stavba mikrovlnných bran na „devítce“ a „desítce“ smysl. Zpoplatnění obou silnic ale požadovali hejtmani dotčených krajů kvůli hustému provozu.

Většina nově zpoplatněných úseků silnic první třídy vede v místech, kde se do budoucna počítá s otevřením dálnice. Mýtné se bude vybírat také na silnicích, které propojují českou dálniční síť se zahraničím nebo vedou od dálnic k velkým městům. Kamiony o hmotnosti 12 a více tun tak zaplatí například na dálničním přivaděči z Jihlavy, na silnici číslo 33 mezi Hradcem Králové a Náchodem nebo mezi Přerovem a Frýdkem-Místkem. Naopak zdarma budou jezdit kamiony i nadále po silnici číslo tři z Prahy do Českých Budějovic; a to i přesto, že dokončení jihočeské dálnice D3 je stále v nedohlednu.

Prozatím se mýtné v ČR vybírá jen na dálnicích a rychlostních silnicích. Rozšíření na silnice první třídy mělo být ale podle původních plánů MD mnohem větší; zmíněných 200 kilometrů je pouhým zlomkem původně plánovaných 1200 kilometrů. Kvůli úvahám o satelitním systému však ministerstvo od širšího zpoplatnění „jedniček“ mýtnými branami s mikrovlnnou technologií upustilo.

autoweb.cz, ČTK

4.10.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist