LN:Nové emisní normy mohou přinést propouštění

Škoda Auto tvrdí, že spíše než zavádění přísnějších norem by pomohlo daňově zvýhodnit nová auta.

Pokud Evropská komise prosadí svůj návrh na snížení množství automobilových emisí, mohly by tisíce lidí v Česku přijít o práci. Splnění limitů by si vyžádalo milionové investice automobilek, které by se promítly do cen vozidel. To by mohlo vést k odlivu zákazníků a přesunu výroby mimo země EU. Ve svém pondělním vydání to píšou Lidové noviny (LN).

Podle návrhu, který chce komise oficiálně představit 24. ledna, by totiž museli všichni výrobci automobilů v Evropě snížit průměrné emise oxidu uhličitého u nových aut na 120 gramů na ujetý kilometr. Podle vedení Škody Auto by ale takové opatření znamenalo jen v této automobilce zvýšení nákladů na výrobu jednoho vozu zhruba o 80.000. To by mohlo způsobit odliv zákazníků, a tedy i omezení evropské automobilové produkce. Řada automobilek by raději přesunula výrobu mimo EU, do zemí s levnější pracovní silou.

Podle personálního ředitele Škody Auto Martina Jahna by navíc lidé kvůli vysokým cenám nových aut raději prodlužovali životnost starých ojetin, které přísné limity splňovat nemusí. Stav ovzduší by se tak podle něj stejně nezlepšil. „Pokud chce Evropská komise ekologičtější provoz na silnicích, pak by měla lidem třeba daňovým zvýhodněním či dalšími opatřeními umožnit, aby pro ně byla nová ekologičtější auta dostupnější,“ míní Jahn.

V současné době vyprodukuje jedno auto vyrobené v EU průměrně 161 gramů oxidu uhličitého na kilometr jízdy. Automobilky se již dříve dobrovolně zavázaly, že do roku 2008 sníží emise na 140 gramů na kilometr, tohoto cíle se jim však pravděpodobně nepodaří dosáhnout.

autoweb.cz, ČTK

15.1.2007 8:23

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist