Korupční aféra má vliv na odbyt Hyundai

Prodej vozů Hyundai klesl v dubnu meziměsíčně asi o 13 procent, což je přičítáno probíhajícímu vyštřování.

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor v dubnu prodala asi o 13 procent vozů méně než v březnu. Údaje jsou zatím pouze předběžné, ale management již uvedl, že na prodej vozů má nepříznivý vliv současné vyšetřování korupčního skandálu. Korejský soud v pátek vyhověl žádosti prokuratury a vydal příkaz k zadržení generálního ředitele automobilky Čong Mong-kua. Ten je podezřelý z korupce, zneužití důvěry a dalších trestných činů, za což mu hrozí mnohaletý trest, případně i doživotí. Hyundai podle vyšetřovatelů vytvářel tajné fondy na uplácení politiků a dalších vlivných lidí.

Vzhledem ke specifickému uspořádání jihokorejských čebolů, tedy velkých konglomerátů, které se angažují v řadě odvětví ekonomiky, se analytici obávají nepříznivých dopadů na firmu. Nepřítomnost generálního ředitele by podle nich mohla na klíčovém řídícím postu vytvořit vakuum, i když Čongovy pravomoci převzal jeho nejbližší spolupracovník.

Hyundai, který vyrábí například modely Sonata nebo Santa Fe, v dubnu podle mluvčího předběžně prodal asi 215.000 automobilů. V březnu jich bylo 246.126. Na domácím trhu, tedy v Jižní Koreji, Hyundai prodal asi 45.000 automobilů proti březnovému prodeji 51.462 vozů. Podobně export se snížil asi na 170.000 z březnových 194.664 vozů. „V tuto chvíli doma ani v zahraničí kvůli tomu vyšetřování asi neunikneme přechodnému šoku, i když předpokládáme, že se prodej ustálí, až se ředitel vrátí na vedoucí místo,“ řekl mluvčí automobilky Jake Čang.

autoweb.cz, ČTK

2.5.2006 10:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist